Sobota, 16. října, 2021

Uznávaný preventivní program pro rodiče Triple P dorazil do Česka

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo zdravotnictví včera oficiálně spustilo mezinárodně uznávaný rodičovský program Triple P. Odborně proškolení zaměstnanci vybraných center budou na skupinových sezeních bezplatně pomáhat rodičům budovat rodinné vztahy a předcházet či zvládat problémové chování jejich dětí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Program pro pozitivní rodičovství Triple P (z anglického Positive Parenting Program) je mezinárodně uznávaný program, který učí rodiče, jak budovat pevné rodinné vztahy, zvládat nevhodné chování a předcházet problémům při výchově dětí. Vyvinul jej klinický psycholog Matt Sanders s kolegy na australské univerzitě v Queenslandu. Program byl úspěšně testován s tisíci rodinami během více než čtyřiceti let soustavného výzkumu. V současné době jej využívá více než 25 zemí včetně USA, Kanady, zemí Evropské unie, Íránu, Singapuru a dalších.

„Jsem rád, že se Česká republika zařadila po bok dalších zemí, které využívají jeden z nejúčinnějších programů výchovy dětí. Díky Triple P se rodiče naučí, jak budovat silné a zdravé vztahy v rodině,“ komentoval to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Cílem pilotní fáze Triple P v ČR je zlepšení péče o duševní zdraví dětí ve věku 6-12 let. „Jedná se o unikátní preventivní program, jehož úlohou je změnit výchovný přístup rodičů tak, aby se předešlo vzniku problémového chování a emočních problémů u dětí,“ uvedla senátorka Miluše Horská u příležitosti včerejší odborné konference, která se uskutečnila v Senátu. Na setkání vystoupili experti z Norska, Velké Británie, Nizozemí a České republiky.

„Program neradí lidem, jakými mají být rodiči. Spíše jim dává jednoduché a praktické strategie, které mohou přizpůsobit svým vlastním hodnotám, přesvědčením a potřebám,“ dodává odborná garantka projektu Lucie Myšková.

V průběhu následujících let budou zaškoleni odborníci ve vybraných centrech. Počátkem tohoto týdne schválil rezort zdravotnictví spolupráci s prvními pěti, a to Psychosomatickou klinikou v Praze, P-centrem v Olomouci, Střediskem výchovné péče Svitavska, berounským Pro zdraví a Střediskem výchovné péče v Dobřichovicích. Centra budou s rodiči, kteří se mohou přihlásit bezplatně, pracovat ve formě skupinových sezení.

Projekt je financován grantem z tzv. norských fondů (Fondy EHP) a spolufinancován ze státního rozpočtu.

-red-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY