Pátek, 30. září, 2022

Merck posiluje lékové portfolio. Koupí Acceleron Pharma za 11,5 miliardy dolarů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vlna letošních fúzí a akvizic ve farmaceutickém průmyslu zesiluje. Americká skupina Merck se dohodla na převzetí biofarmaceutické společnosti Acceleron Pharma, za kterou zaplatí v přepočtu čtvrt bilionu korun. Chce tak rozšířit portfolio léků, které Mercku podstatně zvýší tržby a zisk. O akvizici informovaly obě společnosti i řada zahraničních médií. Jedná se o jednu z největších akvizic ve farmaceutickém průmyslu v tomto roce.

Merck si od transakce slibuje posílení svého lékového portfolia. Získá totiž přístup k látce sotatercept, která je kandidátem na léčbu vzácného kardiovaskulárního onemocnění známého pod označením PAH (pulmonary arterial hypertension – plicní arteriální hypertenze). Toto onemocnění způsobuje zvýšení odporu plicních cév a zvýšení krevního tlaku v plicním oběhu, což vede k nedostatečnému zásobování těla kyslíkem. Pokud je PAH ponechána bez léčby po dobou dvou až tří let po první diagnóze, vede to k život ohrožujícímu srdečnímu selhání.

Jak nahradit Keytrudu

Sotatercept v současné době prochází pozdní fází testování a Merck očekává, že by se mohl stát jedním z léků, který nahradí očekávaný výpadek příjmů z Keytrudy, která v roce 2028 ztratí patentovou ochranu. Merck odhaduje, že trh s přípravky pro léčbu PAH dosáhne do roku 2026 objemu kolem 7,5 miliardy dolarů (asi 164 miliard korun). Keytruda, přípravek pro léčbu pokročilého melanomu u dospělých pacientů, se na tržbách Mercku podílí z necelých 37 procent a přináší mu asi 14 miliard dolarů ročně. Merck proto zcela logicky hledá způsob, jakým by předpokládaný pokles příjmů kvůli vstupu generické konkurence na trh dokázal kompenzovat. „Rozvoj strategického byznysu je jedna…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit