Čtvrtek, 27. ledna, 2022

Ministerstvo stanovilo v Praze pohotovostní nemocnice, které musí přijmout pacienta od záchranky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní nemocnice, jež budou přijímat pacienty přivážené sanitkami, které jinde odmítnou. Na včerejším Metropolitním zdravotnickém kongresu to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Na problém odmítání přivážených pacientů nemocnicemi upozorňuje zdravotnická záchranná služba už několik let. Ředitel pražské zdravotnické záchranné služby Petr Kolouch představil návrh, v němž ministerstvo stanovilo počty pacientů, uleví hlavně Bulovce a vinohradské nemocnici, naopak přibudou pacienti Ústřední vojenské a Všeobecné fakultní nemocnici.

Podle ministra se distribuce pacientů nyní řídí národním dispečinkem intenzivní péče. „Je nastavená minimální denní kapacita pro jednotlivá zařízení. Vyhlášení stop stavu se řídí striktními pravidly,“ řekl Vojtěch. Stop stavem nemocnice označují takovou naplněnost pacienty, kdy nemohou přijímat další.

V případě, že nebude místo pro pacienty v běžné spádové nemocnici, jsou podle Vojtěcha stanoveny takzvané pohotovostní nemocnice. „Pro každý den v týdnu a víkend bude určena jedna, do které bude směřován převis pacientů, které by nemohla přijmout cílová nemocnice,“ dodal.

V Praze je sedm státních nemocnic, šest zřizuje ministerstvo zdravotnictví a jednu ministerstvo obrany. Další zařízení jsou soukromá, církevní nebo městská. „Uvítali jsme aktivitu ministerstva zdravotnictví tak, aby došlo k narovnání nepoměru mezi levým a pravým břehem Vltavy tak, aby nemocnice s vysokou mírou pravděpodobnosti věděly, co je každý den čeká,“ uvedl Kolouch.

V současné době podle něj covid sice navýšil počet jedné kategorie nemocných, ale absolutní čísla příliš nevzrostla. V listopadu se převáželo přes 2000 nakažených. „Proti minulé vlně ale nezatěžují tolik jednotky intenzivní péče. Očkování jednoznačně funguje,“ dodal.

Tento týden podle Koloucha pražská a středočeská záchranná služba pilotně pacienty distribuují podle nového návrhu. „Až se covid přežene, tak nám může zůstat nástroj, který vnese po desítkách let konečně klid do operačního řízení,“ dodal.

Systém přijímání pacientů ze sanitek uvítal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jsou to problémy, které dlouhodobě byly, ale neřešily se. Budeme muset řešit také obsazení lékařských pohotovostních služeb,“ uvedl.

Nyní je podle dat o kapacitách nemocniční péče v Praze volných pro pacienty s covidem 118 standardních lůžek, 51 lůžek infekčních s možností podávat kyslík a 44 s umělou plicní ventilací. Ve srovnání s ostatními kraji má Praha vysoké počty lůžek, ve specializovaných centrech se tam ale léčí pacienti s nejvážnějšími komplikacemi i z ostatních krajů. V minulých týdnech pražské nemocnice přijímaly nakažené covidem-19 například z Ústeckého kraje nebo z Brna.

Potřeba lůžkové kapacity v Praze:

Současný denní průměrRezerva + 10 %Požadovaná denní kapacitaRozdíl proti současnému stavu
FN Bulovka839275– 8
FN Královské Vinohrady7077700
FN Motol6976756
Fakutní Thomayer. nemocnice6268653
Všeobecná fakult. nemocnice46516014
Ústřední vojenská nemocnice27304013
Nemocnice Na Františku1011155
Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského (pod Petřínem)2233
Celkem370470470
Zdroj: prezentace ředitele ZZS HMP na Metropolitním zdravotnickém kongresu

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY