Pátek, 19. srpna, 2022

VZP navyšuje příspěvky na dietní potraviny a pomůcky pro diabetiky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Všeobecná zdravotní pojišťovna navyšuje v reakci na rostoucí inflaci příspěvky pro bezlepkovou a nízkobílkovinnou dietu a příspěvek na pomůcky a služby pro diabetiky. K navýšení, které dnes schválila Správní rada VZP, dojde už od 1. července.

„Vzhledem k rostoucím cenám zboží způsobeným vysokou inflací navrhujeme navýšení příspěvků u programů, kde je růst cen nejvíce patrný. To je mimo jiné právě u speciálních dietních potravin. Chceme tím podpořit naše klienty, aby mohli i při současné inflaci nadále dodržovat doporučení lékařů a dietní omezení,“ říká náměstek ředitele VZP ČR pro služby klientům Ivan Duškov.

„Chceme motivovat klienty a pacienty k větší odpovědnosti za své zdraví a spolupráci s ošetřujícími lékaři,“ doplňuje místopředsedkyně správní rady VZP Michaela Matoušková s tím, že na dietní programy se schváleným navýšením je vyčleněno 58 milionů korun.

Doposud VZP nabízela svým klientům, celiakům, příspěvek na bezlepkovou dietu v hodnotě maximálně 6 000 Kč. Nově bude navýšen o 2 000 Kč a bude činit 8 000 Kč. Pro klienty s diagnózou vybraného dědičného metabolického onemocnění, kteří musí dodržovat přísnou nízkobílkovinnou dietu, VZP zvyšuje příspěvek z 10 000 Kč na 12 000 Kč.

Oba příspěvky na speciální dietní potraviny či obědy jsou určeny dětem do 18 let a studentům do 26 let. Budou vypláceny ve dvou termínech, a to od 1. 7. do 31. 8. a od 1. 11. do 31. 12.

Další příspěvek, který se s příchodem července bude navyšovat, je určen diabetikům bez omezení věku, a to na zdravotní pomůcky pro prevenci zhoršení nemoci. Nově budou moci čerpat tento benefit v hodnotě 3 000 Kč oproti současné tisícovce. Příspěvek je určen dětem i dospělým. Lze ho využít na jednu či více pomůcek či služeb, jako jsou např. desinfekční potřeby, jehly k inzulinovým perům, testovací proužky či pedikérské ošetření. Změna podle Matoušková bude stát 30 milionů korun.

-TZ VZP, mk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY