Úterý, 16. srpna, 2022

V pololetí přibylo v Česku 151 HIV pozitivních, více než polovina byli cizinci

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V letošním prvním pololetí přibylo v Česku 151 lidí s prokázanou nákazou virem HIV, meziročně o 23 více. Více než polovina zachycených případů poprvé za dobu sledování připadla na cizince s dlouhodobým pobytem v ČR, sdělila dnes ČTK Národní referenční laboratoř (NRL) pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle ní se na nárůstu podíleli zejména Ukrajinci, kteří mají v Česku dlouhodobý pobyt a před příchodem do republiky se léčili většinou na Ukrajině.

Z celkového počtu HIV pozitivních, kteří byli v ČR zaznamenáni od počátku ledna do konce června, bylo 81 cizinců s dlouhodobým pobytem v zemi. Jejich podíl je poprvé nadpoloviční, činí 53,6 procenta, uvedla laboratoř. Doplnila, že proti loňskému prvnímu pololetí se zdvojnásobil počet pozitivních Ukrajinců s dlouhodobým pobytem v ČR, v letošním pololetí jich bylo registrováno 55.

NRL současně upozornila, že data o HIV pozitivních Ukrajincích, kteří od únorového počátku rusko-ukrajinské války utekli do České republiky, sleduje odděleně od občanů ČR a residentů, tedy cizinců s dlouhodobým pobytem. Podle jejích informací přišlo od února do konce června do HIV center či jiných zdravotnických zařízení 383 nakažených ukrajinských uprchlíků. Většina z nich o své nákaze věděla, léčila se doma na Ukrajině a v Česku chtěla v této léčbě pokračovat, proto vyhledala odborná centra.

Mezi nově zachycenými případy HIV pozitivních bylo v pololetí podle laboratoře 53 lidí, kteří o své HIV pozitivitě věděli na základě testů provedených mimo území ČR. „Největší část nově hlášených případů má obvyklé bydliště v oblasti Prahy (26,5 procenta) a Jihomoravského kraje (13,9 procenta),“ doplnili k pololetní statistice odborníci.

Virus HIV se přenáší tělními tekutinami, především krví. V těle napadá bílé krvinky, a ničí tak imunitní systém člověka. Následně propuká syndrom získaného selhání imunity (AIDS). Tuto nemoc zatím není možné vyléčit. Léky ale mohou oddálit propuknutí AIDS a zpomalit průběh nemoci.

Od počátku letošního roku lékaři zaznamenali AIDS u 22 lidí, za celou dobu sledování od roku 1985 se tak projevila u 797 lidí. Kumulativní počet lidí s diagnostikovanou infekcí HIV dosáhl za 37 let sledování 4225 a 359 lidí s nemocí AIDS za tuto dobu zemřelo.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY