Pacienti a jejich rodinní příslušníci si mohou cvičení nastavit na míru – podle diagnózy nebo typu cvičení. Dále je možné zvolit si cvičení podle načasování či obtížnosti. Foto: Pexels

Projekt ONKOfit zlepšuje život onkologickým pacientům

Masarykův onkologický ústav ve spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně vytvořil edukační servis pro onkologické pacienty a jejich rodinné příslušníky. Cílem webového portálu ONKOfit je zkvalitnění života pacientů s rakovinou, kteří mnohdy procházejí velmi náročnou léčbou. Fyzická aktivita před zahájením léčby, během ní i po jejím ukončení pomáhá tělu úspěšně zvládnout náročný proces léčby, ale i zotavování po nemoci. Neméně důležitá je psychická pohoda, která významně přispívá ke zlepšení zdraví a kvality života. 

Vedlejší účinky onkologické léčby jsou často spojeny s nevolností, poruchami spánku, krevního obrazu, ale také s depresemi, úzkostnými stavy a celkovou vyčerpaností organismu. Cvičení se během onkologické léčby proto mnoho lidí může spíše bát než ho vyhledávat. Podle ředitele Masarykova onkologického ústavu Marka Svobody ale pravidelná fyzická aktivita naopak pacientům nabízí řadu pozitiv. „Pravidelný pohyb výrazně zlepšuje celkový fyzický stav a má příznivý dopad na psychiku a prognózu onkologických pacientů,“ uvedl. Zároveň dodal, že podle některých výzkumů dochází ke snížení rizika návratu onemocnění a prodloužení celkového přežití až o 27 procent. Projekt nabízí řadu lekcí s cvičebními sestavami pro lidi s nádory prsu, děložního hrdla, vaječníků a vejcovodů, plic, žaludku, prostaty a dalších. 

Webový portál Onkofit.cz byl poprvé představen v říjnu loňského roku na Brněnských onkologických dnech. Odbornými garanty jsou kromě lékařů z Masarykova onkologického ústavu také lékařka Kateřina Kapounková a odborná asistentka a lektorka Iva Hrnčiříková z Masarykovy univerzity v Brně. Na pohybových videích se podíleli odborníci z Katedry podpory zdraví. Webová stránka bude brzy nabízet také poradenství v oblasti psychologie a doporučení v oblasti vyvážené životosprávy. 

V České republice je nejčastějším nádorem u mužů rakovina prostaty a u žen rakovina prsu. Za nimi je rakovina tlustého střeva a konečníku a také rakovina plic. V rámci screeningového programu a včasné prevenci mohou pacienti u těchto nádorů zabránit jejich rozvoji nebo ho zachytit včas. Screeningový program pro rakovinu prostaty chce Ministerstvo zdravotnictví podle Vlastimila Válka spustit příští rok. Uvedl to minulý týden na tiskové konferenci ve Sněmovně. 

Na pravidelnou prevenci ke gynekologovi nechodí polovina žen

Každý rok je nově diagnostikováno přibližně 7 200 žen s onemocněním rakoviny prsu a přibližně 1 600 žen na toto onemocnění umírá.  Od zavedení pravidelného vyšetřování se úmrtnost na nádory prsu snížila o 30 procent. Přesto mnoho žen pravidelné prohlídky neabsolvuje, a to ani u svého gynekologa. „Náš jediný problém je dostat pacientky na vyšetření“, uvedl na středeční konferenci předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda. Pravidelnou prevenci u gynekologa absolvuje zhruba jen polovina žen. Podle dřívějších vyjádření zdravotních pojišťoven ale kampaně na podporu prevence zřejmě dosáhly svého maxima a nové nástroje jsou zatím v nedohlednu. 

Nela Slivková