Zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení ve školách, jehož uzákonění navrhli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO), v pondělí podle očekávání podpořila vláda. Na tiskové konferenci informoval o souhlasném stanovisku k novele školského zákona Babiš, podle Plagy byla podpora kabinetu jednomyslná. Účinnost předkladatelé navrhují od 1. září 2027. Podle opoziční ODS je plošný zákaz líbivé populistické opatření namířené proti digitální gramotnosti dětí.

Zákaz používání mobilů se má podle předlohy týkat dětí v mateřské škole, základní škole i v nižších ročnících víceletých gymnázií a konzervatoří. Kromě výuky a přestávek by měl podle návrhu zahrnovat také čas, který děti tráví ve školní jídelně, v družině nebo ve školním klubu. Starším žákům a studentům může používání telefonů omezit nebo zakázat školní řád jako dosud.

Výjimka ze zákazu by se vztahovala podle novely na případy, kdy děti telefon potřebují ze zdravotních důvodů nebo kvůli speciálním vzdělávacím potřebám. Například pro sledování cukrovky nebo jako kompenzační pomůcku. Škola by mohla povolit používání mobilů nebo například tabletů pro vzdělávací účely a na školních výletech a exkurzích. Zákon by dal školám kvůli vymahatelnosti pravomoc upravit ve školním řádu odkládání telefonů na dobu vyučování i odebírání těchto zařízení jako reakci na porušení zákazu.

Kupka: Plošné zákazy k ničemu nevedou

Proti zákazu se v připomínkovém řízení postavil dětský ombudsman Martin Beneš. Zákonná regulace je podle něho nadbytečná, protože omezení pro používání mobilních telefonů mohou školy už nyní upravit ve svých řádech. Plaga v pondělí v reakci Benešovi doporučil, aby si přečetl celý materiál a podíval se do škol, které už telefony o přestávkách omezily. „Myslím si, že na základě toho změní svůj názor a bude tento návrh podporovat,“ dodal ministr.

Beneš poté uvedl, že jeho názor trvá. „Nadále pochybuji o tom, že je vhodné upravovat zákaz mobilních telefonů ve školách celostátně. Jednoznačně podporuji snahu omezit negativní dopady digitálních technologií na děti. Domnívám se ale, že je třeba hledat řešení komplexní, ne vydávat se cestou jednotlivých dílčích opatření, jejichž účinnost navíc není jednoznačně prokázána,“ sdělil Beneš.

Podobné argumenty jako dětský ombudsman proti zákazu vznesl i předseda ODS Martin Kupka, podle něhož premiér a ministr školství chtějí zavřít děti do skanzenu a z učitelů udělat kontrolory školních batohů. „Plošné zákazy nevedou k tomu, aby děti byly odolnější vůči škodlivým algoritmům sociálních sítí,“ uvedl. Žáci podle něj budou zákaz obcházet, jak ukazují zkušenosti z Austrálie.

Ombudsman: Zhorší to vztah dětí ke škole

Účinnější by podle Kupky bylo řešení navrhované jeho stranou, aby školy daly každému žáku k dispozici vlastní elektronické zařízení typu tabletu s aplikacemi jen pro výuku a komunikaci mezi školou a rodiči. Jejich prostřednictvím si děti bezpečně osvojí digitální gramotnost, tedy ovládání digitálních technologií.

Dětský ombudsman ve stanovisku v připomínkovém řízení napsal, že zásadně pochybuje o tom, že je důvodné upravovat zákaz mobilů celostátně. Nepanuje na tom podle něj odborná shoda a restrikce může vést ke zhoršení vztahu dětí ke škole. „Děti budou školu vnímat negativně, jako místo, kde nové pravidlo, na jehož vytváření se nemohly podílet, omezuje jejich svobodu,“ soudí Beneš.

Mohlo by vás zajímat

Poukázal na to, že ve svých řádech upravilo používání mobilních telefonů devět z deseti škol. Rozvoj digitální gramotnosti žáků, jejich kritického myšlení a schopnosti nakládat s technologiemi bezpečně a vyváženě by navíc měl být jednou z úloh moderního školství, míní Beneš.

Plaga: Ombudsman čerpá jen z novinových titulků

„Zaráží mě, že dětský ombudsman při svých připomínkách k mobilům čerpá jen z novinových titulků, aniž by se seznámil s fakty,“ uvedl už v pondělí dopoledne Plaga na Instagramu v reakci. Beneš by měl podle něj vyrazit do škol, které mobily omezují i o přestávkách. „Atmosféra a spokojenost dětí v nich mluví za vše,“ dodal. Podobně se vyjádřil i odpoledne na tiskové konferenci.

Babiš s Plagou zdůvodňují plošný zákaz doporučením Národního ústavu duševního zdraví. Poukazují na možný vznik závislosti, na deprese a úzkosti, menší životní spokojenost, ztráty pozornosti dětí ve škole a jejich horší výkony. „Pokud jde o samotnou otázku efektů zákazu používání mobilního telefonu ve škole, zkušenosti ze zahraničí (Francie, Nizozemsko) dokládají pozitivní dopad jak na koncentraci žáků k učení a na prospěch, tak na školní klima a výskyt šikany,“ napsali předkladatelé ve zdůvodnění.