Příští rok si zřejmě zdravotnictví musí vystačit s rozpočtem, s nímž nyní počítá úhradová vyhláška pro rok 2026. Státní rozpočet totiž neumožní mimořádné navýšení, o němž ještě nedávno mluvili zástupci budoucích vládních stran. Na konferenci Efektivní nemocnice 2025 to řekl kandidát na ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
„V příštím roce moc miliard do zdravotnictví navíc nepošleme. Pravděpodobně to státní rozpočet ve stavu, v jakém je, neumožní. Musíme vycházet z parametrů úhradové vyhlášky a zdrojů v rámci systému. Nedá se tak příliš čekat, že bude nějaká masivní valorizace plateb za státní pojištěnce. V tom dalším roce to ale bude nezbytné,“ uvedl Vojtěch.
Původně jak Vojtěch, tak Andrej Babiš hovořili o tom, že do zdravotnictví bude příští rok nutné nalít 14 či 15 miliard navíc.
„O tom jsem mluvil do doby, než jsme dostali návrh státního rozpočtu. Jsou tu výdaje do dopravní infrastruktury a podobně, které musíme řešit. Vycházíme zkrátka z karet, které v tuto chvíli máme k dispozici. Nějaká valorizace v rámci automatu proběhne, tuším tři až čtyři miliardy. Není to tedy tak, že by se platby za státní pojištěnce nenavýšily. V příštím roce ale k masivnější mimořádné valorizaci nedojde,“ vysvětlil Vojtěch.
Mohlo by vás zajímat
VZP zatím zpožďování plateb nehrozí
Jeho slova potvrzuje Boris Šťastný (Motoristé sobě), o němž se hovoří jako o budoucím ministrovi sportu. „V tuto chvíli to není na stole. Příští budeme hledat mimořádné opatření, ale musíme se na tom v koalici dohodnout.“
Podle Vojtěcha každopádně nebylo prozřetelné připravit úhradovou vyhlášku s deficitem, který jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) povede ke zdravotně pojistnému plánu se saldem minus 12,7 miliardy korun. Naštěstí má (na rozdíl od zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven) dostatečné rezervy, ze kterých deficit pokryje.
„V každém případě to není hezké číslo. Není to něco, co bych ve zdravotně pojistném plánu chtěl. Ale počítáme s tím, že když to bude minus 12,7 miliardy, tak ještě na konci roku 2026 stále budeme finančně zdraví,“ okomentoval situaci ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Podle něj tak v příštím roce rozhodně nehrozí zpožďování plateb. „Takovou situaci jsem zažil v roce 2012/2013, kdy jsem do pojišťovny nastupoval. Teď jsme ale ve VZP připraveni nejen dostát svým závazkům, ale i zrealizovat všechny nadstavbové programy, tedy speciální bonifikační úhradové mechanismy,“ dodal Kabátek.
Potřeba strukturálních změn
Podle Borise Šťastného se ale systém neobejde bez velkých strukturálních změn. „Motoristé zásadně odmítají zvyšování daňové zátěže obyvatel a stejně tak zvyšování odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Faktem je, že úhradová vyhláška dosluhující vlády způsobí deficit systému veřejného zdravotního pojištění přibližně 20 miliard korun. Na nové Poslanecké sněmovně bude to řešit. Na druhou stranu celou dobu říkáme, a promítli jsme to i do programového prohlášení vlády, že bez hlubokých strukturálních reformních změn není české zdravotnictví do budoucna ufinancovatelné,“ zdůraznil Šťastný.
Podle něj tak už není možná salámová metoda, ale musíme zavést například dvousložkové pojistné, umožnit pojišťovnám větší flexibilitu při nakupování péče nebo bonusy motivovat obyvatelstvo k dodržování prevence. „Pro budoucnost není možné, aby ob rok bylo jediným řešením financování českého zdravotnictví navyšování platby za státní pojištěnce,“ dodal s tím, že je potřeba oslabovat roli úhradové vyhlášky.
