Do orgánu, který spolurozhoduje o miliardách ve zdravotnictví, posílá strana Motoristé sobě bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (dříve KDU-ČSL a TOP 09). Zdravotnickému deníku to potvrdil předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný. Právě Kalouska chtěl přitom z rady dostat nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), tedy koaliční partner nominující strany.
Motoristé se svým poslaneckým mandátem o 13 křeslech budou mít ve správní radě VZP jedno místo. Navrhli ho obsadit politickým matadorem Miroslavem Kalouskem, který už byl místopředsedou rady v dosavadním období – s tím rozdílem, že nebyl zvolen Sněmovnou, ale jmenován tehdejší vládou.
Po změně vlády se stal trnem oku novému ministrovi Vojtěchovi, který už na první jednání nové vlády v polovině prosince donesl návrh na obměnu vládních nominantů do správní rady. Vláda ho tehdy neprojednala. Údajně proto, že měla na programu příliš bodů a nestihla se ke všem dostat. Podle původního návrhu však měl správní radu VZP opustit právě Miroslav Kalousek.
Nesouhlas s nominací Kalouska do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny vyjádřil rovněž premiér Andrej Babiš (ANO). „O návrhu Motoristů ještě bude debata. Pro mě je to zvláštní návrh, ale my si to nějakým způsobem vyříkáme… Pan Kalousek je ekonom, ale historicky je to pro mě velice problematické jméno,“ řekl Babiš v pondělí po jednání vlády. Kalouskovo jméno tak přímo kategoricky neodmítl. Babiš se v minulosti ve Sněmovně s Kalouskem ostře střetl, vyměňovali si invektiva i skrze média.
Mohlo by vás zajímat
Koho nominovaly další strany?
O svých nominantech do správní rady VZP informovaly už také některé další strany. Za ODS to je bývalý ministr financí Zbyněk Stanjura – což rovněž vyvolalo odmítavou reakci ze strany Babiše – a dále bývalí poslanci Rudolf Salvetr a Jan Hofmann.
Poslanecký klub ANO vyšle do správní rady VZP lékařku Věru Adámkovou, lékaře Milana Brázdila, někdejší zastupitelkyni Jihomoravského kraje Lenku Dražilovou, lékaře a hejtmana Plzeňského kraje Kamala Farhana, zdravotnici Janu Pastuchovou, právníka Martina Kupce, pedagoga Igora Hendrycha a někdejší náměstkyni ministryně práce a sociálních věcí a ministryně pro místní rozvoj Janu Hanzlíkovou. Prvních pět jmenovaných zasedlo ve správní radě již v minulém období, další tři v ní budou nováčky.
Piráti chtějí do správní rady vyslat zubní lékařku a ekonomku Báru Malíkovou a bývalého náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice.
KDU-ČSL oznámila, že do správní rady (za kandidáty navržené Sněmovnou) navrhne současného předsedu správní rady a poslance Toma Philippa a bývalého náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka. Bývalý ministr zdravotnictví Vlastimil Válek je pak kandidátem za TOP 09.
Do konce měsíce má být jasno
Správní rada VZP má celkem 30 členů, z nichž 20 volí Poslanecká sněmovna na základě nominací politických stran, zbývajících 10 jmenuje vláda. Termín pro podání nominací na sněmovní část správní rady vypršel v úterý 13. ledna. Nyní budou jednotliví kandidáti projednáni ve volební komisi a o jejich zvolení rozhodne plénum Poslanecké sněmovny.
Podle zákona se nové volby členů Správní rady VZP volených Sněmovnou konají do 90 dnů od ustavující schůze dolní komory, která proběhla 3. listopadu loňského roku. Samotná volba by se měla uskutečnit 27. ledna, jak zaznělo na prosincovém zasedání správní rady VZP.
