Po čtení příspěvku paní Petrenko jsem si vzpomněla na svá dávná a krásná studia na Farmaceutické fakultě. Na hodiny strávené v laboratořích, na přednáškách a na bezesné noci před zkouškami z farmakologie, farmaceutické chemie a dalších odborných předmětů. Těšila jsem se na práci v lékárně, na to, že budu pacientům pomáhat a radit se správným užíváním jejich léků.

 

A nyní mě neskutečně irituje, když vidím vitamíny a vyhrazené léčivé přípravky na benzínových pumpách a v COOPech. Prodejci vyhrazených léčiv oproti farmaceutickým laborantkám a lékárníkům nemají o kompletním farmakologickém přehledu ani zdání. Kurz prodejců vyhrazených léčiv trvá cca 30 hodin. Za těch rozhodně nelze stihnout pokrýt správné dávkování, užívání, nežádoucí účinky a lékové interakce vyhrazených léčiv.

V současné době mají lékárny vstřícné otvírací pracovní doby, jsou označeny lékárnickým křížem, tu nejbližší si vyhledat pomocí mobilní aplikace. A najdete tam personál ochotný vás rychle obsloužit a poradit Vám, jak správně ten Aspirin užít, aby vás nerozbolel žaludek. Dokonce vám rádi doporučí nejvhodnější lékovou formu pro rychlý nástup účinků v případě „rozjeté“ bolesti hlavy.

Fakt, že např. firma Zentiva si nechává své léčiva registrovat jako vyhrazená a s „klidným“ svědomím je pouští mimo lékárny beru jako tristní a na prestiži ji to nepřidává. Nejedná se o vstřícný přístup k pacientům, ale čistě o rozšíření byznysu.

Doufám v návrat toho, že se paní na benzínové stanici nebo v potravinách zase jednou divně podívá na zákazníka, který chce Aspirin a řekne: „To ale musíte do lékárny, tady prodáváme věci do auta.“

Ano, léky patří do lékáren, do rukou vzdělaných lidí. A NE ČLnK nechce ani přímo řízené státní zdravotnictví ani čistě podnikatelské vedení lékáren. Oba extrémy jsou pro zdravotnictví nezdravé.

Co se týče mého názoru na výdej vakcín v lékárnách: Vakcíny vzhledem k citlivosti na skladovací podmínky bezpodmínečně patří do lékáren. V době elektronických receptů pouze lékař zašle pacientovi SMS s čárovým kódem (pacient nemusí za lékařem), pacient si následně vakcínu vyzvedne v lékárně a jde k lékaři s ji nechat aplikovat. U některých typů vakcín je v zahraničí běžné, že vyškolený lékárník je schopen aplikovat vakcínu pacientovi. Tento systém pomáhá ve zvýšení proočkovanosti populace např. proti chřipce.

Mohlo by vás zajímat

Osobně doufám, že volně prodejné léky zůstanou doménou v rukách lékárníků a farmaceutických asistentek. Budu ráda, pokud při zdravotních potížích upřednostníte lékárnu před večerkou.

Mgr. Jana Martinásková