Úterý, 3. srpna, 2021

Na sociální služby půjde ještě letos 335 milionů navíc

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Poskytovatelé sociálních služeb, u nichž hrozí kvůli nedostatku peněz omezení či zrušení nabídky, si ještě letos rozdělí 335 milionů korun. Poslání dalších financí schválila včera vláda. Část sumy by se měla využít i na zvýšení platů lidí, kteří se o postižené, seniory a další potřebné starají. Ministerstvo práce uspělo s požadavkem na dofinancování částečně, původně žádalo půl miliardy.     

„Částka se přesune z rozpočtové kapitoly ministerstva práce z dávek důchodového pojištění, letos totiž nastoupilo do důchodu méně lidí, než se očekávalo,“ řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Podle ní dodatečné finance poputují poskytovatelům 440 služeb na provoz i na mzdy a platy. Zdůraznila, že odměny jsou v tomto sektoru velice nízké.

Podle údajů resortu práce by bez dodatečných peněz hrozilo právě nejméně 400 službám pro 15 tisíc klientů rušení či omezení. Péči, opatrování a další nabídku poskytuje nyní přes 2600 organizací. Víc než polovina z nich jsou neziskovky. Ministerstvo registruje celkem 5271 sociálních služeb. Loni jich bylo o 307 víc.

Poskytovatelé sociálních služeb si stěžují na nízké dotace a nedostatek peněz každoročně. Už několikrát ohlásili, že pokud nedostanou další finance, budou muset nabídku pro postižené, seniory a další potřebné omezit, propouštět pracovníky či zařízení zavřít. Resort dostal přes 400 žádostí na dofinancování. Autoři podkladů pro vládu podotkli, že náklady v minulých letech rostly kvůli zvýšení DPH, zdražování energií, ale i kvůli přibývání počtu klientů. Česká společnost totiž stárne a pomoc potřebuje víc lidí.

Dotace do sociálních služeb přitom v posledních letech klesaly. Loni na ně ministerstvo práce mělo původně jen 6,05 miliardy korun. Další zhruba půl miliardy pak muselo do systému přidat, jinak by se musela omezit nabídka péče. V roce 2008 činily dotace 8,2 miliardy korun, v roce 2009 pak 7,4 miliardy, o rok později 6,8 miliardy korun a předloni 6,2 miliardy korun. Letos se podle rozpočtu počítá s částkou 7,2 miliardy korun. Zhruba stejná by měla být i v příštím roce. Vláda k ní ale přidala dalších 750 milionů korun. Tato částka by měla jít hlavně na růst mezd lidí, kteří se o potřebné starají.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY