Ptačí chřipka nebezpečná i pro lidi dorazila do Británie

Kvůli ptačí chřipce bylo už tento měsíc vybito 30 tisíc krůt v Německu, následně oznámilo výskyt i Nizozemsko a Británie. Foto: Wikipedie

Po Nizozemsku oznámila i Británie výskyt nákazy kmenem ptačí chřipky, který je smrtelně nebezpečný pro lidi. Týká se to kachní farmy v Naffertonu v hrabství East Yorkshire, kde bude utraceno na šest tisíc ptáků a zavedena karanténa, uvedly dnes britské úřady. Riziko přenosu nákazy na obyvatele je podle nich velmi malé. 

 

Také nizozemské úřady zdůraznily, že zjištěný kmen ptačí chřipky H5N8 je velmi nebezpečný pro ptactvo, ale že člověk se může případně nakazit jen velmi úzkým kontaktem s nemocnými ptáky. Nizozemsko se v neděli rozhodlo vybít až 150 tisíc kusů drůbeže z farmy nedaleko Utrechtu, kde se ptačí chřipka zjistila. Také vyhlásilo 72hodinový zákaz převozu drůbeže, vajec a použité podestýlky mezi farmami po celém Nizozemsku, v postižené oblasti je zákaz třicetidenní.

Kmen H5N8 byl již dříve tento měsíc zjištěn i ve výkrmně krůt v severoněmecké spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořany. Veterináři zde nechali z preventivních důvodů utratit na 30 tisíc zvířat. Zmíněný typ viru se letos objevil poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny, jak se dostal do Evropy, zatím není jasné.

Evropská komise dnes pochválila reakci postižených evropských zemí. Přijatá opatření byla podle Bruselu dostatečně rychlá a rozsáhlá.

-čtk-