Pátek, 22. ledna, 2021

Správní rada VZP: očkování proti pneumokokům pro seniory a dostatek lékařů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na programu včerejšího jednání správní rady VZP bylo kromě aktuální finanční situace VZP i schválení očkování seniorů nad 65 let proti pneumokokům či úvazky lékařů a jejich dostupnost v jednotlivých regionech

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna nově zařazuje pro tento rok očkování pro seniory nad 65 let proti pneumokokovým infekcím mezi ta, která budou hrazena z fondu prevence. VZP si tímto krokem chce ověřit zájem mezi klienty této věkové skupiny a získat argumenty pro další diskusi, zda očkování proti pneumokokům zařadit do základního fondu. Pojišťovna počítá s tím, že bude hradit vakcínu ve výši 1300 korun na osobu a celkově z fondu prevence uhradí částku 13 milionů korun. Podle posledních oficiálních údajů je u VZP registrováno 518 700 lidí starších 65 let.

„Podobný projekt proběhl u VZP již v roce 2013, kdy jej ocenili zejména senioři,“ řekl pro ZD tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý. Tehdy všem svým klientům přispívala pojišťovna částkou 700 Kč.

Očkování proti pneumokoku lze provádět zároveň s očkováním proti chřipce. Pneumokoky jsou bakterie, které se šíří kapénkovou infekcí. Invazivní typy pneumokoka mohou způsobit například zápal plic, otravu krve nebo zánět mozkových blan a obecně patří k nejnebezpečnějším komplikacím chřipky. Nejvíce ohrožují malé děti a starší lidi nad 65 let.

Lékařů je dost, problém je s rozmístěním

Z rozborů úvazků lékařů v ČR vyplývá, že ze 47 000 lékařů evidovaných u VZP jich jen 650, tedy 1,4 procenta, má úvazek vyšší než 1,2. Lékařů je podle VZP v současné době obecně dostatek, avšak problém je s jejich umístěním v jednotlivých regionech. Čím větší město, tím lepší dostupnost, největší problém má Vysočina, kde je největší sídelní rozdrobenost a velká vzdálenost mezi obcemi. Lékaři z nemocnic pak suplují ambulantní specialisty v terénu.

Do 1. 3. 2015 budou podle předsedy správní rady Jiřího Běhounka zavedeny nové principy smluvní politiky. „Nasmlouvávání nových kapacit bude velmi pečlivě hodnoceno, jelikož z pohledu VZP je celkově v ČR kapacit dostatek, ale problém je v tom, že nejsou správně regionálně rozmístěny,“ vysvětlil s tím, že je otázkou další diskuze, jak motivovat lékaře k tomu, aby do těchto venkovských lokalit šli.

Podle vyjádřeni místopředsedy správní rady Jiřího Skalického je VZP na počátku roku 2015 finančně stabilní organizací plnící své závazky vůči zdravotnickým zařízením a i příjmy ze zdravotního pojištění jsou v očekávané výši. Pokud se týče porovnání nákladů na zdravotní služby mezi začátkem roku 2014 a letošním rokem, došlo u VZP k očekávanému nárůstu nákladů zhruba o 500 milionů korun. Tento nárůst ovlivnila úhradová vyhláška schválená v prosinci 2014 a současně kompenzace výpadku regulačních poplatků.

Zdena Kolářová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY