Rodiče se postavili za praktické lékaře svých dětí, 100 tisíc jich podepsalo petici

"Nejde srovnat stoprocentně práci v nemocnici a práci v ambulancích praktických dětských lékařů. V dnešní době již poměrně značná část práce v terénu je odlišná," tvrdí předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková. Foto: Lilly Ahou Kolesová

Zástupci iniciativy za zachování oboru praktické dětské lékařství dnes předali poslanci Radimu Holečkovi (ODS) petici, kterou protestují proti ministerské novele zákona o vzdělávání lékařů. Petice, kterou podpořilo víc jak sto tisíc lidí, vznikla z iniciativy rodičů, kteří se bojí zhoršení dostupnosti zdravotní péče pro své děti. Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Aleny Šebkové novela ohrožuje vzdělávání nových praktických lékařů.

 

„Hrozí, že dojde ke zrušení základního vzdělávacího oboru praktický lékař pro děti a dorost,“ řekla novinářům Šebková. „V návrhu novely je pouze jeden obor pediatrie, který ale dál nespecifikuje, jak by měla vypadat péče o děti u nás,“ popisuje. Podívejte se na dokument, který vysvětluje situaci v oboru a co vlastně a proč praktičtí lékaři požadují, najdete ho zde: PLDD obor – informace.

Poslanec Holeček při převzetí dvou krabic s petičními archy řekl, že poslanci by se záležitostí mohli zabývat na konci dubna. Petici iniciovali rodiče, kteří se obávají, že změna ve vzdělávacím systému lékařů povede ke zhoršení dostupnosti péče pro děti. Ordinace praktických lékařů by podle nich mohly být nahrazeny péčí v nemocnicích, což rodiče nechtějí. „Pro rodiče je důležité mít v lékaři partnera, který vám bude nablízku, kam se dostanete během krátké chvíle,“ míní Martin Pegner, otec malé holčičky. Doplnil, že rodiče s doktory řeší řadu věcí nemedicínského charakteru, například jejich vývoj nebo potvrzení na dětské tábory. „V tu chvíli by to nějakého dalšího lékaře v nemocnici příliš zatěžovalo,“ soudí Pegner.

Petici založili rodiče a sehnali  na její podporu přes 100 tisíc podpisů. Poslanci jí předal Martin Pegner, otec malé holčičky na snímku).
Petici založili rodiče a sehnali na její podporu přes 100 tisíc podpisů. Poslanci jí předal Martin Pegner, otec malé holčičky na snímku). Foto: Lilly Ahou Kolesová

Dosud se dětští praktičtí lékaři vzdělávají v samostatném oboru. Podle Šebkové je to správné, protože náplň práce praktika se liší od péče o děti například v nemocnicích. „Nejde srovnat stoprocentně práci v nemocnici a práci v ambulancích praktických dětských lékařů. V dnešní době již poměrně značná část práce v terénu je odlišná,“ tvrdí. Ministerská novela podle ní prodlouží dobu vzdělávání praktických lékařů a zároveň zkracuje jejich praktickou přípravu.

Kromě dětských praktických lékařů proti novele, kterou již schválila vláda, protestovali také zástupci jiných oborů, například geriatři. Dlouhá doba přípravy podle nich odradí lékaře v oborech, kde už teď je odborníků málo, varovali. Šebková vidí problém i v tom, že mladí lékaři, kteří mají o obor zájem, nevědí, jakým způsobem bude jejich vzdělání probíhat, což je může odradit.

Podle ministerstva zdravotnictví novela napravuje stav, kdy je systém postgraduálního vzdělávání lékařů extrémně roztříštěný do spousty oborů a podoborů. Někdy je prý vzdělávání zbytečně dlouhé a je koncentrováno do několika málo pracovišť. Novelou se také sjednocuje systém vzdělávání se zbytkem EU. Základním oborem by už nebyly například cévní chirurgie, dětská chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie, diabetologie, pracovní lékařství či geriatrie. Žádný menší obor podle ministra ale ze vzdělávání nevypadne, část specializací se jen přesune mezi nástavbové obory.

-čtk-