Hradecký kraj za 51 milionů plně ovládl Královéhradeckou lékárnu, nové krajské vedení se nestačí divit

Společnost Královéhradecká lékárna zásobuje léky krajské nemocnice a provozuje deset veřejných lékáren. Zaměstnává přes osm desítek lidí a v roce 2015 měla při obratu 330 milionů korun čistý zisk 10,5 milionu korun. V roce 2014 měla firma zisk 26 milionů korun a vyplatila z něj dividendu 21 milionů korun. Foto: KHL

Královéhradecký kraj se stal jediným vlastníkem společnosti Královéhradecká lékárna, když v říjnu získal od podnikatele Jaroslava Nádvorníka za 51 milionů korun jeho podíl ve výši 35 procent. Kontrakt uzavřela několik dnů po krajských volbách krajská společnost Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, která v kraji řídí činnost nemocnic. První náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM) uzavření obchodu krátce po volbách označil ve vyjádření pro ČTK za podraz.

 

Holding je nyní jediným majitelem Královéhradecké lékárny, která je monopolním dodavatelem léků pro krajské nemocnice. Hejtmanův náměstek Ruml ČTK řekl, že o transakci do pondělka nevěděl. O případném nákupu podílu v lékárenské firmě si podle Rumla mělo rozhodnout nové vedení kraje. „Jako rada kraje jsme o prodeji nerozhodli. Zneužili (představenstvo holdingu) období, kdy staré zastupitelstvo skončilo a nové ještě nefunguje,“ řekl Ruml.

Pravděpodobný budoucí náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) byl podle svých slov uzavřeným obchodem šokován. Vyslovil pochybnost nad tím, zda nákup majetkového podílu byl v orgánech holdingu a kraje dostatečně projednán a schválen. Nevyloučil, že celý obchod by kvůli tomu mohl být zpochybněn.

S odkazem na nákup lékárny Cabicar uvedl, že hodlá ve zdravotnictví kraje nastolit takový systém řízení, aby se nic podobného nemohlo v budoucnu opakovat. „Vyvodím z toho důsledky pro řízení zdravotnictví v kraji včetně případné personální zodpovědnosti. Nemůže existovat situace, že tři lidi budou dělat padesátimilionové obchody s majetkem kraje,“ řekl ČTK Cabicar.

Hejtmanství ČTK sdělilo, že o odkupu podílu rozhodlo představenstvo holdingu, aby stoprocentním vlastnictvím lékárny umožnilo její další rozvoj. „Bylo to čistě v jeho kompetenci a odpovědnosti,“ uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Připomněla, že podíl soukromníka v krajské lékárenské firmě byl dlouhodobě terčem kritiky.

O budoucím majetkovém uspořádání v lékárenské firmě jednalo květnové krajské zastupitelstvo, ale žádný závěr nepřijalo. Nádvorník tam tehdy řekl, že nabídl holdingu svůj podíl k odkoupení, „aby do budoucna nevznikaly pochybnosti o majetkových účastech a problémy s tím spojené“.

Předseda představenstva Zdravotnického holdingu Miroslav Procházka ve vyjádření pro Českou televizi uvedl, že uzavření kupní smlouvy nebylo motivováno politicky. „Jednalo se o manažersko-ekonomické rozhodnutí, za které je zodpovědné představenstvo holdingu,“ uvedl Procházka. Smlouvu označil za výhodnou pro holding, orgány holdingu podle něj byly průběžně informovány.

Odkup podílu schválilo představenstvo holdingu 14. října a 19. října smlouvu za Zdravotnický holding Procházka podepsal. Kupní cena 51,378 milionu korun odpovídá ceně stanovené znaleckým odhadem. Cenu holding Nádvorníkovi uhradí ve třech splátkách po zhruba 17 milionech korun v letech 2016 až 2018. Odkup by měl financovat Zdravotnický holding z vlastních zdrojů.

Nádvorník nadále podle údajů v obchodním rejstříku zůstává předsedou představenstva Královéhradecké lékárny. „Manažerské vedení lékárny bude v kompetenci vedení holdingu,“ uvedla k případným změnám ve vedení lékárny mluvčí kraje.

Společnost Královéhradecká lékárna vznikla v roce 2008 za krajské vlády v čele s ODS jako společný podnik kraje a Nádvorníka. Zásobuje léky krajské nemocnice a provozuje deset veřejných lékáren. Zaměstnává přes osm desítek lidí a v roce 2015 měla při obratu 330 milionů korun čistý zisk 10,5 milionu korun. V roce 2014 měla firma zisk 26 milionů korun a vyplatila z něj dividendu 21 milionů korun.

-čtk-