Ministr Ludvík uspěl u kolegy Babiše: dostane 600 miliónů na přilepšení sestrám

Ministr zdravotnictví Ludvík (vlevo) již před Vánoci naznačoval, že má nápad, jak přidat sestrám. Ministra financí Babiše (vpravo) přesvědčil, že je to dobrý nápad. Foto: Koláž ZD

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) včera uspěl při vyjednávání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) hned v několika bodech, které se zdály ještě nedávno zcela neprůchodné. Jak už informovala večer Česká televize, ministři se shodli na navýšení plateb za státní pojištěnce o 3,5 miliardy korun ročně po následující tři roky. Zdravotnický deník ovšem zjistil, že Babiš kývl Ludvíkovi i na zvýšení platů sester, které pracují ve směnách. „Pro příští rok 2018 bude nárůst plateb za státní pojištěnce 4,1 miliardy, ale z toho si půjčíme na letošní rok 600 miliónů korun na zvýšení platů sester ve druhém pololetí,“ vysvětlil ZD ministr Ludvík s tím, že od 1. července dostane „každá směnná sestra“ dva tisíce korun měsíčně k platu navíc. Opatření se týká pouze sester, které jsou odměňovány podle zákona o platu, čili pracují ve státních zdravotnických zařízeních. „Sestrám, které jsou odměňovány podle zákona o mzdě, se přidá od 1. ledna 2018, protože navýšení pošleme do úhradové vyhlášky,“ dodal ministr.

 

Bez započítání 600 miliónů korun pro sestry na letošní rok, platí domluva Ludvíka s Babišem na navýšení plateb za státní pojištěnce o 3,5 miliardy ročně do roku 2020. Mechanismus není definitivně dohodnutý, ale shoda je na tom, že pro příští rok se bude navyšovat ještě nařízením vlády, v dalších dvou letech – 2019 a 2020 – už zákonem, jímž by se zavedla automatická valorizace.  Za své pojištěnce zaplatí stát zdravotním pojišťovnám v roce 2018 bezmála 70 miliard korun. Měsíční částka odváděná státem za jednoho pojištěnce se zvýší o 50 korun na 970 Kč.

Prošlo snížení doplatků i univerzitní nemocnice

Pro rok 2017 prosadil předchozí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ve vládě kompromisní navýšení o 3,6 miliardy korun. I včera označili ministři výsledek pro rok 2018 ve výši 3,5 miliardy jako přijatelný kompromis.  „Samozřejmě se nechci dohadovat jako minulý rok o navýšení za státní pojištěnce, takže jsme tam došli víceméně k nějakému konsenzu,“ prohlásil Andrej Babiš v České televizi, třebaže onen konsenzus má letos téměř stejnou finanční hodnotu jako loni.

Navíc se ovšem novému ministrovi zdravotnictví Ludvíkovi podařilo získat výše zmíněné peníze pro sestry a jak on sám sdělil Zdravotnickému deníku, prošel i jeho záměr snížit doplatky u dětí a důchodců (resp. limit, nad který doplatky pojišťovny proplácejí). Shodu se podařilo najít dokonce i v citlivé otázce neziskových nemocnic. Z návrhu zákona se vyjme a použije část, která se týká univerzitních nemocnic a vznikne zákon o univerzitních nemocnicích.  Technické podrobnosti zatím ministr nesdělil.

Tomáš Cikrt