Novelu o sociálních službách zvyšující příspěvek na péči doma MPSV ve sněmovně do voleb neprosadí

Sociální výbor přerušil projednávání novely zákona o sociálních službách s odůvodněním, že na zasedání není přítomna ministryně Michaela Marksová. Úprava se tak do voleb nestihne projednat. Foto: Wikipedie

Novelu o sociálních službách ministerstvo práce do voleb ve Sněmovně prosadit nestihne. Sněmovní sociální výbor včera jednání o navrhovaných změnách zákona přerušil. Zdůvodnil to nepřítomností ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD), na návrh vládního ANO vyžadoval její účast. Návrh z opozičních řad na zamítnutí normy předtím neuspěl. Marksová novinářům řekla, že její „fyzická přítomnost“ nebyla u projednávání potřeba a termín zasedání se stanovil na poslední chvíli, kdy už měla jiný program.

 

Výhrady k novele má opozice i koaliční poslanci. Chystaná norma počítala třeba s růstem nejvyššího příspěvku na péči z 13.200 na 19.200 korun pro lidi v domácím ošetření či se zařazením klokánků a podobných zařízení pro ohrožené děti mezi sociální služby.

Na včerejším jednání nejdřív neuspěl návrh opoziční poslankyně Jany Hnykové na zamítnutí zákona bez jakékoliv diskuse o něm. Poté poslankyně vládního hnutí ANO Jana Pastuchová navrhla přerušení jednání do doby, než se ho nepřítomná ministryně zúčastní. Pro hlasovalo 11 členů výboru, tři sociální demokraté byli proti, jedna poslankyně se zdržela. Výbor tedy dolní komoře normu k dalšímu projednání zatím nepředá. Šéfka resortu práce byla včera na návštěvě Plzeňského kraje, na zasedání výboru ji zastupovala její náměstkyně.

„Chtěl bych požádat, aby i na sklonku volebního období, kdy nervozita roste, byl dodržován jednací řád a zvyklosti a chovali jsme se korektně. Je naprosto obvyklé, že ministry zastupují náměstci. Zastoupení ministerstva práce je reprezentativní a přítomnost ministryně by nic nezměnila,“ uvedl poslanec Roman Sklenák (ČSSD).

Podle Marksové se termín její cesty domluvil už před dvěma měsíci. „V úterý nikdy nezasedá výbor pro sociální politiku. Datum jeho jednání se stanovilo asi před týdnem. K tomu, aby projednali tento zákon, moji fyzickou přítomnost věru nepotřebují,“ řekla ministryně.

Podle místopředsedy výboru Miroslava Opálky (KSČM) se termín zasedání hledal složitě a ministryně měla program už dlouho naplánovaný. Dodal, že novela nemá podporu ani uvnitř koalice. „ANO nesouhlasí, poslanci KDU-ČSL tu nejsou. ČSSD je jediná, kdo oživuje mrtvolu. Zákon neprojde, je zbytečné se o to hádat,“ dodal Opálka.

Pastuchová odmítá, že by její návrh na přerušení jednání o novele byl „šprajc hnutí ANO“. Také podle Jany Hnykové (nezařazená) „má každý člen výboru právo na procedurální návrh“ s požadavkem na přítomnost ministra či ministryně na jednání. Obě poslankyně se stavěly mimo jiné proti zařazení klokánků mezi sociální služby.

Vladislav Vilímec z ODS podotkl, že měla vzniknout komplexní novela o sociálních službách, resort ji ale nakonec nepřipravil. „Zákon je předložen pozdě, což je jeden z jeho handicapů. Je složité, když na konci volebního období vláda předkládá návrh, k němuž nemá podporu opozice, ale ani koalice. V zásadě se jedná o to, kdo – jestli výbor, nebo někdo další – jednání o tomto zákonu ukončí,“ řekl Vilímec.

Kabinet návrh novely schválil na konci března. Ministryně práce už dřív řekla, že norma je velmi rozsáhlá, očekávala proto ve Sněmovně větší debatu s řadou pozměňovacích návrhů. Výhrady k některým chystaným změnám měla i polovina krajů, ombudsmanka či zaměstnavatelé.

-čtk-