Teva zruší 14 tisíc pracovních míst. Odbory hrozí stávkou

Výkonný ředitel Kåre Schultz ujišťuje, že rušení pracovních míst a propouštění bude probíhat citlivě a nikoli plošně. Foto: Wikimedia

Izraelský výrobce léků Teva se chystá zrušit až čtrnáct tisíc pracovních míst. Proti záměru se okamžitě zvedla vlna odporu. Odbory totiž hrozí „totální válkou“ v podobě zahájení generální stávky. Jen v Izraeli má být propuštěno na sedm tisíc lidí. Nedávno jmenovaný výkonný ředitel Tevy Kåre Schultz listu Financial Times ale odmítl sdělit, kde a v jaké míře se bude propouštět, ani jak velký dopad se dá očekávat na domácí výrobu.

 

Přesto se plán dotkne i „signifikantního počtu“ výrobních provozů a výzkumných center. Kromě toho Teva nevyplatí za letošní rok žádnou dividendu a hodlá prodat určitý objem aktiv. Do roku 2019 chce ušetřit na svých nákladech tři miliardy dolarů ročně (přes 65 miliard korun). První série propouštění se plánuje už na příští rok.

Obří dluhy a konec patentu

„Rozhodně nepůjde o plošné propouštění a zavírání fabrik,“ řekl Kåre Schultz listu Financial Times. „Budeme podrobně analyzovat každou naši pobočku a až pak provedeme finální rozhodnutí,“ dodal. Schultz však ujistil, že sídlo Tevy v Izraeli zůstane.

Farmaceutická skupina Teva zápasí se svými obřími dluhy, které dosahují zhruba 35 miliard dolarů (přes 760 miliard korun). Většina z nich vznikla v důsledku půjček, které si Teva vzala kvůli nákupu výroby generických léků od irského Allerganu. Jenže krátce poté ceny generik začaly padat a plány Tevy na rozvoj generického byznysu vzaly za své.

Potíže Tevy se odrazily minulý měsíc na jejím ratingu. Agentura Fitch jej totiž snížila do takzvaného spekulativního pásma, což je pro investory signál, že nákup majetkového podílu případně dluhopisu takové společnosti je spojen s vysokým rizikem. Pro samotnou Tevu je to pak varování, že musí přijít s efektivním řešením svých dluhů.

Aby toho nebylo málo, Tevě nedávno vypršela patentová ochrana jejího nejprodávanějšího produktu, jímž je Copaxone, který slouží k léčbě roztroušené sklerózy.  Tento přípravek v roce 2014 získal titul „Lék roku“ časopisu Pharmaceutical Executive, Obsahuje jako účinnou látku glatiramer acetát (GA), jenž byl objeven náhodou. Původně měl být využíván k vyvolání experimentálního zánětu CNS, jenže působil zcela opačně. Mechanismus účinku GA je imunomodulační, tlumí zánět, současně chrání nervové buňky – neurony – a účastní se na jejich reparaci v případě poškození.

Léku Copaxone vděčila Teva za polovinu svého loňského provozního zisku. Za uplynulý rok se to projevilo na tržní hodnotě společnosti, když její akcie ztratily 42 procent. Po oznámení restrukturalizačního plánu však koncem minulého týdne desetinu přidaly.

Totální válka na spadnutí

Někteří analytici před přílišným optimismem varují. Není prý totiž vůbec jisté, zda se Tevě její ambiciózní záměr podaří naplnit. Čeká ji totiž nelítostný souboj s izraelskými odbory, politiky, ale i médii. Největší odborová centrála v Izraeli – Histadrut – hrozí generální stávkou. „Vyhlásíme totální válku. Celá země bude třást. Nenecháme vládu, aby seděla se založenýma rukama. Nikdy to nedovolíme,“ řekl jeden z odborových předáků Meir Babayov.

Vamil Divan, analytik Creditu Suisse rovněž potvrdil, že pozitivní reakce trhu na oznámené rušení pracovních míst může být předčasná. Velmi prý bude záležet na tom, jak se napjatá situace mezi Tevou, odbory a vládou nakonec vyvine. Je tak prý dost dobře možné, že ke klíčovému snížení nákladů nakonec nemusí dojít nebo bude menší, než by si Teva představovala.

Situace je prý tak vypjatá, že Kåre Schultz byl dokonce tázán, zda se neobává o svou osobu. Žádná zvláštní bezpečnostní opatření prý ale Schultz neplánuje. „V Izraeli sice žiji poměrně krátkou dobu, ale necítím se být v ohrožení. Nemám soukromé letadlo ani bodyguardy,“ řekl listu Financial Times.

Sedmnáct tisíc rodin v ohrožení

Předchozí plán Tevy a snižování provozních nákladů skrze zrušení velkého počtu pracovních míst byl zrušen poté, co politici přesvědčili její vedení. Po náhlé rezignaci tehdejšího šéfa Tevy Yitzhaka Peterberga přišel do čela právě Kåre Schultz. Analytici jeho nástup interpretují jako to, že restrukturalizace má přece jen nějakou naději.

Ačkoli je v izraelské centrále Tevy ohroženo zhruba sedm tisíc lidí, kteří zde pracují na plný úvazek, případné propouštění by bylo pro tamní ekonomiku devastující. Na byznys farmaceutické skupiny jsou totiž navázány další subdodavatelské společnosti. Podle odhadů by na pád Tevy doplatilo až 17 tisíc rodin. „Pro Izrael je to velmi ožehavé politické téma,“ řekl listu Financial Times bývalý šéf Tevy.

Petr Musil