Novou mluvčí SÚKL se stala bývalá vládní mluvčí Peterová

Od vlády k lékům. Nová mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Foto: vlada.cz

Novou mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se stala bývalá vládní mluvčí Barbora Peterová. Dříve působila ve státní energetické společnosti ČEPS a České televizi. ČTK získala informaci od SÚKL.

 

Peterová mluvila za první menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) od jeho vzniku v polovině loňského prosince. Jako mluvčí menšinové vlády ANO a ČSSD ji nahradila Petra Doležalová, dříve redaktorka televize Prima.

Bývalá mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová odešla spolu s ředitelem Zdeňkem Blahutou. Rezignoval v polovině prosince poté, co veřejnost i nový ministr kritizovali jím připravovaný systém eReceptu (tato informace ČTK není pravdivá – ředitel SÚKL nerezignoval kvůli eReceptu, nový ministr ředitele SÚKL v tomto kontextu nekritizoval a podle svých slov byl jeho rezignací překvapen – pozn. šéfredaktora ZD). Komunikaci s veřejností pak zajišťovala Hana Šindelářová, která zůstává v tiskovém oddělení SÚKL.

Koncem června jmenoval ministr Adam Vojtěch (za ANO) novou ředitelkou ústavu Irenu Storovou, která ho coby Blahutova náměstkyně vedla jako pověřená ředitelka i po jeho odchodu. Storová byla jedinou účastnicí výběrového řízení na ředitele.

SÚKL má na starosti například povolování nových léků, stanovování jejich cen a případných úhrad z veřejného zdravotního pojištění nebo jejich kontroly. Kontroluje také lékárny a shromažďuje údaje o nežádoucích účincích léků. Na starosti má také provoz systému elektronických receptů.

-čtk-