Sobota, 24. července, 2021

Praha 1 zatím nevypsala tendr na ředitele Nemocnice Na Františku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Radnice první městské části zatím nevyhlásila výběrové řízení na nového ředitele Nemocnice Na Františku, kterou radnice provozuje. Čeká na výsledek jednání s magistrátem. ČTK to řekl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Nemocnici prozatímně vede bývalý primář chirurgického oddělení David Erhart, kterého minulé vedení Prahy 1 vybralo poté, co ředitel Robert Zelenák začátkem července odstoupil kvůli obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou.

 

Podle Čižinského, který se v otázce dalšího osudu nemocnice angažoval už před loňskými volbami, je vedení radnice s pověřeným ředitelem Erhartem spokojeno. Starosta dodal, že zatím není jasné, jestli se tendr na ředitele vypíše v nejbližší době nebo až poté, co radnice společně s magistrátem rozhodne o dalším fungování nemocnice.

Magistrát se na základě memoranda z loňského roku zavázal radnici přispívat na fungování nemocnice, výměnou za to získal vliv na rozhodování. Nyní se podle Čižinského jedná o tom, jak dál. „Ve hře je převod na magistrát, nebo se o provoz nějak podělit, nebo zapojit i jiné městské části,“ uvedl starosta. Dodal, že otevřená je i otázka zaměření nemocnice a poskytovaných služeb, které by se do budoucna mohly změnit.

Bývalé vedení Prahy 1 se v minulém období pokusilo najít pro nemocnici soukromého provozovatele, od záměru však nakonec ustoupilo a sjednalo s magistrátem finanční podporu.

Bývalý ředitel Zelenák na funkci rezignoval v červenci loňského roku v souvislosti se zásahem policie v nemocnicích Na Františku, Na Bulovce a na dalších místech. Pro podezření z manipulace s veřejnými zakázkami policisté kromě Zelenáka obvinili také severočeského podnikatele Tomáše Horáčka, bývalou ředitelku Nemocnice na Bulovce Andreu Vrbovskou a firmu Compass Group Czech Republic, dříve Eurest.

Nemocnice Na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát. Primátor Zdeněk Hřib nedávno uvedl, že by byl pro vybudování nového moderního zařízení v Letňanech. Detaily zatím vedení města neuvedlo.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY