Vláda chce zdražit tvrdý alkohol a zlevnit pivo. Jde proti doporučení WHO, říká odborník Vobořil

ČR dlouhodobě pohybuje na prvních příčkách ve spotřebě alkoholu na osobu. Foto: Michal Jarmoluk z Pixabay

Zvyšující se platy umožňují lidem snazší přístup k „neřestem“ jako jsou drogy, cigarety, tvrdý alkohol a hazard. Vedení Ministerstva financí proto vyslyšelo volání odborníků z řad adiktologů a dalších specialistů a také zástupců Ministerstva zdravotnictví a připravilo  návrh na zvýšení daní u alkoholu, tabáku a hazardu od roku 2020. Své plány představili ministryně financí Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba nestraníci za hnutí ANO) na tiskové konferenci.

 

Zvýšení spotřební daně u tvrdého alkoholu o 13 %, tabáku o 10 %, u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a tzv. totalizátorových her z 23 na 25 procent, a u loterií, bing a živých her z 23 na 30 procent. Takový je plán pro boj se závislostmi od roku 2020 z dílny ministerstva financí. Tím, jak společnost bohatne, zvyšuje se možnost „zbývající“ peníze utratit za „neřesti“.

Průměrná mzda. Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) se daně u tvrdého alkoholu nezvedaly 10 let a navrhované zvýšení se například i 40% lihovin projeví nárůstem ceny o 7,50 Kč na půl litru. U domácího pálení to bude o 3,80 Kč. Návrh ministerstva financí počítá s 10 % zdražením tabáku – včetně zahřívaného a e-cigaret. U hazardních her MF plánuje zvýšit sazbu u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a tzv. totalizátorových her z 23 na 25 procent, a u loterií, bing a živých her z 23 na 30 procent. Podle dosavadních propočtů ministerstva financí by mělo zvýšení daní u tabáku přinést do státního rozpočtu 7,7 mld Kč, alkohol 0,9 mld, a hazard 0,4 mld pro státní rozpočet a 0,2 miliardy pro obce a města.

„Zejména u alkoholu opatření nenaplňuje doporučení Světové zdravotnické organizace, která říká, že cenová politika by měla mít také preventivní účinek. Tím, že se zdražuje jen některá část segmentu a jiná – sudové pivo se má podle programového prohlášení vlády zlevnit – dojde k destrukci trhu,“ řekl Ekonomickému deníku bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj bude nadále část alkoholu extrémně levná a tudíž snadno dosažitelná pro mládež. Do této kategorie zahrnuje i víno.

Ministryně financí Alena Schillerová upozornila na to, že spotřební daň u lihu by i po zvýšení měla zůstat nižší než v Německu nebo Polsku.

Stávající národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová uvedla, že se ČR dlouhodobě pohybuje na prvních příčkách ve spotřebě alkoholu na osobu. „Máme přes 20 procent denních kuřáků a potýkáme se s rozrůstajícím online hazardem. Konzumace návykových látek má nejen negativní účinky na zdraví české populace, ale představuje i vysokou ekonomickou zátěž pro veřejné rozpočty a samotné konzumenty a jejich rodiny,“uvedla Vedralová, která ve funkci loni vystřídala Vobořila.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) řekl, že je rád, že volání zdravotnických odborníků ministerstvo financí vyslyšelo. Zejména alkohol je velkým problémem, jelikož může za 5,8 % předčasných úmrtí lidí v produktivním věku. Celospolečenské náklady na choroby vzniklé konzumací alkoholu a léčení závislostí jsou podle Vojtěcha ročně 60 miliard korun.

Jiří Reichl

Článek je převzat z portálu Ekonomický deník, který patří do portfolia vydavatele Zdravotnického deníku.