Opoziční zastupitelé chtějí zastavit projekt nemocnice ve Zlíně. Mají vlastní oponentní posudek

K výstavbě nové nemocnice ve Zlíně jsou opoziční stanoviska, podle kterých je modernizace stávající Nemocnice Tomáše Bati levnější a bezpečnější variantou. Foto: vasenemocnicezlin.cz

Opoziční krajští zastupitelé za Svobodné a Soukromníky vyzvali hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL), aby zastavil přípravu projektu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Vyplývá to z tiskové zprávy a veřejné výzvy, kterou ČTK zaslal zastupitel a krajský předseda Strany soukromníků Michal Dvouletý. Zastupitelé by o výstavbě nemocnice měli rozhodovat 17. června. Jednali o ní již v dubnu, ale po mnohahodinové debatě bod odložili. Koalice byla rozdělená.

 

Čunek opakovaně uvedl, že výstavba nové nemocnice je výhodnější než rekonstrukce areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Nová nemocnice by podle něj měla být hotová za šest let a měla by stát osm miliard. Rekonstrukce KNTB by stála deset miliard korun a práce by trvaly asi 12 let, což by bylo náročné také pro pacienty a personál nemocnice, uvedl Čunek.

Vedení kraje nedávno uvedlo, že výhodnost stavby na zelené louce potvrdily také posudky několika společností, které záměr zkoumaly po odborné i ekonomické stránce. Původní projekt na výstavbu centrálního objektu v KNTB by musel být přepracován. Čunek včera ČTK řekl, že projekt nové nemocnice nezastaví, protože by se tím zastavil rozvoj Zlínského kraje. „Můžeme-li být za stejné nebo levnější peníze v něčem na špici v České republice, tak nechť to uděláme,“ uvedl.

Zastupitelé za Svobodné a Soukromníky se však opírají o jiné expertízy. „Je třeba zastavit špatný a účelově připravovaný projekt nové nemocnice v Malenovicích, skoncovat s jednostrannou manipulací veřejnosti a vrátit se k modernizaci Baťovy nemocnice v jejím stávajícím areálu. Hejtman Čunek nás dlouhé měsíce tahal za nos, ale teď má na stole nezávislá expertní stanoviska, která boří jeho dosavadní snahu vykreslit výstavbu nové nemocnice jako jediné možné řešení,“ uvedl zastupitel Ivo Valenta (Soukromníci). Hejtman podle opozičních zastupitelů nenechal zpracovat skutečně nezávislý oponentní posudek na výstavbu nové nemocnice.

Své stanovisko dodal opozičním zastupitelům Jiří Schwarz z Centra ekonomických a tržních analýz, bývalý ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Václav Rýznar a znalec ve stavebnictví Zdeněk Havel. „Všichni experti potvrdili, že modernizace KNTB je pro Zlínský kraj levnější a bezpečnější variantou, jak docílit razantního zlepšení podmínek pro pacienty i zdravotníky. Shodli se také na tom, že investiční záměr výstavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích představuje soubor natolik závažných rizik a nejasností, že doporučují rekonstrukci a modernizaci KNTB v současném areálu podle generelu z období po roce 2008,“ uvedli opoziční zastupitelé v prohlášení.

Někteří zastupitelé, včetně koaličních, již dříve uvedli, že se obávají zadlužení kraje, nečekaných problémů i dopadu na další krajské nemocnice. Projekt považovali za uspěchaný a neměli dostatek informací o jeho ekonomické stránce. Naopak řada primářů výstavbu nemocnice podporuje.

Zvažovanou nemocnicí se včera zabývala také konference České lékařské komory (ČLK) ve Zlíně. „Stavět novou nemocnici v situaci, kdy v celé ČR citelně chybí lékaři i sestry, považujeme za nesmyslnou a kontraproduktivní, neboť k naplnění její kapacity může dojít pouze na úkor našich plně funkčních okresních nemocnic. Z nich se stanou pouze záložní zařízení nové nemocnice,“ uvedli dnes členové přípravného výboru konference z okresních sdružení ČLK, kteří financování akce vidí jako vysoce rizikové. Preferují postupnou rekonstrukci nemocnic podle generelu.

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová upozornila na to, že podle navrženého usnesení by zastupitelstvo uložilo realizovat záměr nové nemocnice radě kraje a poté by v praxi nemohlo o ničem rozhodovat. „U takového projektu vynechat nejvyšší orgán kraje je neomluvitelné. Zastupitelé ovšem zvednutím ruky za projekt berou odpovědnost,“ uvedla advokátka.

-čtk-