Pátek, 23. července, 2021

Akvizice: biofarmaceutické společnosti jsou v kurzu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Rozjíždí se další kolo akvizic biofarmaceutických firem. Figurují v něm tradiční giganti i menší firmy. Jak ve Spojených státech, tak třeba v Číně.

Švýcarská farmaceutická skupina Novartis se pustí do společného projektu s dcerou americké společnosti IFM Therapeutics, IFM Due. Ta se zaměřuje na biologickou léčbu autoimunitních onemocnění. Společný podnik bude mít za cíl vyvinout imunoterapii proti zánětlivým chorobám. Novartis bude výzkum a vývoj léku plně financovat a na oplátku získá od IFM opci na odkup její dcery za 840 milionů dolarů (19,7 miliardy korun), jak uvedl portál Fiercebiotech.com.

Novartis a IFM podruhé

Léčba by měla fungovat na blokování drah cGAS/STING v imunitním systému, které jsou, zjednodušeně řečeno, zodpovědné za spuštění obrany organismu. Mutace, které však dráhy cGAS/STING aktivují, mohou u lidí způsobit závažná autozánětlivá a autoimunitní onemocnění, a to včetně vzácného Aicardi-Goutiéresova syndromu (AGS).

Choroba se obvykle projeví v prvních šesti měsících života, dítě ztrácí motoriku, zvrací, má potíže s příjmem potravy. Končí zpravidla vegetativním stavem a v pětadvaceti procentech smrtí před dovršením sedmnácti let věku. „V široké škále autoimunitních onemocnění je právě výzkum cGAS/STING drah nejatraktivnější,“ uvedl Martin Seidel, který v IFM Therapeutics zodpovídá právě za výzkum a vývoj.

Dohoda obou společností obsahuje také doložku o blíže nespecifikovaném objemu peněz, které Novartis akcionářům IFM Due zaplatí předem. Mezi Novartisem a IFM Therapeutics jde už o druhý obchod, kdy je ve hře převzetí dcery americké farmaceutické společnosti. Již letos v květnu Novartis zaplatil 1,6 miliardy dolarů (skoro 37,5 miliardy korun) za jinou dceru IFM Therapeutics, a to IFM Tre. Novartis tím získal mimo jiné dva výzkumné projekty v preklinické a jeden v klinické fázi, v jejichž rámci jsou vyvíjeny další imunoterapeutické léky.

Vertex kupuje Semma Therapeutics

Ještě o 110 milionů dolarů více zaplatí americká farmaceutická společnost Vertex za biotechnologickou firmu Semma Therapeutics. Cílem akvizice za necelou miliardu dolarů (přes 22 miliard korun) je získání programu na vývoj terapie pro léčbu diabetu prvního typu, na kterém Semma již nějakou dobu pracuje.

Podle zástupců Vertexu je Semma Therapeutics průkopníkem ve využití kmenových buněk coby potenciálního léku, jenž by mohl pomoci lidem závislým na pravidelném dávkování inzulínu. Semma vylepšila schopnost produkovat větší množství pankreatických beta buněk, které by mohly umět obnovit tvorbu inzulínu přímo v těle pacienta. Vědcům v Semma Therapeutics se tímto způsobem už podařilo zmírnit hypoglykemii u zvířat.

„Tato akvizice je přesně v souladu s naší strategií investovat do vědeckých inovací, a rozvíjet tak tu část medicíny, která pomůže lidem s vážnými chorobami,“ uvedl Jeff Leiden, prezident a výkonný ředitel společnosti Vertex. Leiden dále vyjádřil potěšení nad budoucí spoluprací s „talentovanými vědci ze Sema Therapeutics“ a očekává, že dojde k výraznému pokroku směrem k efektivnímu způsobu léčby diabetu prvního typu.

Hongkongsko-čínská akvizice

K biotechnologické akvizici došlo také v daleké Asii, a to dokonce tam, kde bychom to s ohledem na současné napětí mezi Čínou a Hong Kongem nečekali. Právě hongkongská investiční společnost PAG se dohodla na odkupu majoritního balíku akcií v biofarmaceutické společnosti Hisun BioRay, která je součástí čínské farmaceutické skupiny Zhejiang Hisun Pharmaceutical, státního holdingu, založeného v roce 1998. Jak uvedl list Financial Times, hongkongský investor zaplatí 540 milionů dolarů (12,6 miliardy korun).

Za tuto částku PAG získá v Hisun BioRary osmapadesátiprocentní podíl. Zároveň jde o jednu z největších dosavadních soukromých investic do čínského biotechnologického průmyslu. Součástí obchodu je také změna ve vedení Hisun BioRay. Jejím prezidentem se stane Xiao Suining, který dříve řídil peněžní ústavy Ping An Bank nebo Shenzhen Development Bank.

Společnost Hisun BioRay byla založena teprve letos v lednu jako platforma pro výzkum a vývoj, výrobu a prodej biologických léků. Podle vyjádření zástupců firmy společnost disponuje silným portfoliem léků proti autoimunitním chorobám nebo také proti rakovině. V současné době na trh uvádí biosimilární lék proti artritidě a psoriáze. Plánuje prý také ještě do konce tohoto roku přijít s prvními biosimilárními adalimumaby, které se používají při tlumení bolesti nebo odstraňování otoků.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY