Bez oficiální stížnosti nelze podle Rážové postup hygieny prošetřit

Hlavní hygieničce ČR Jarmile Rážové vadí, že se na jednom případu ilustruje nefunkčnost systému. Foto: Pixabay

Bez podání oficiální stížnosti není podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové možné prověřit postup hygieniků v konkrétním případě trasování nakažených covidem-19. Reagovala tak na medializovaný případ syna pražského strážníka, který kritizoval postup středočeských hygieniků. Středočeská hygienická stanice má podle ní od března za sebou 17.000 epidemiologických šetření, ani v jednom případě neobdržela ke své práci kritické připomínky. Článek zveřejněný na webu pražské městské policie byl po kritice náměstka primátora Petra Hlubočka (STAN) stažen. Náměstek včera novinářům řekl, že nebude vyvozovat žádné personální důsledky.

Příspěvek popisoval zážitky syna zaměstnance městské policie, který se nakazil koronavirem v klubu Techtle Mechtle. Podle článku měla rodina problémy s pozdním kontaktováním od hygieniků a testy na covid-19 si zajistili sami. Hlubuček řekl, že šlo o vysoce postaveného člena vedení strážníků. Dodal, že chápe emocionální vypjatost situace. „Pokud se to týká blízké rodiny, člověk někdy může jednat pod tlakem okolností ne úplně racionálně,“ dodal. Podle něj ale takové věci nepatří na oficiální komunikační kanály městské policie.

„Velmi mne mrzí, co musela, dle svých slov, rodina policisty při řešení nákazy prožít,“ uvedla dnes v tiskovém prohlášení hlavní hygienička Rážová, která až do letošního března středočeskou hygienu vedla. Vadí jí, že se na jednom případu ilustruje nefunkčnost systému. „Je třeba posuzovat celý kontext věci, nikoliv zobecnit jeden případ,“ dodala. Případů, kdy si lidé na pomalý postup hygieniků stěžují, se v médiích objevilo už víc.

O stažení příspěvku z webu strážníků žádala i středočeská krajská hygienická stanice (KHS). Podle Rážové zástupce tamní ředitelky žádal, aby rodina podala oficiální cestou stížnost na postup jejích pracovníků. „Jedině tak totiž může KHS přezkoumat postup svých pracovníků. KHS tímto způsobem postupuje vždy a udělala by to ráda i v tomto případě, kdyby měla víc informací, než jen obecné údaje sdělované médiím. Dosud se na KHS ani na ministerstvo nikdo neobrátil, ani městská policie nám nepředala oficiální cestou žádné relevantní informace,“ dodala Rážová.

Podle ní se pracuje na efektivnějším fungování chytré karantény, stejně jako na posílení hygienických stanic. „Kolegové, kteří dříve v rámci své agendy tento masivní nápor trasování, ověřování a komunikace s občany v tak velké míře řešit nemuseli, dělají skutečně maximum již několik měsíců,“ dodala.

Podle zveřejněného textu měl nakažený syn strážníka po návštěvě klubu příznaky, lékaři mu ale diagnostikovali chřipku. Po zveřejnění informací o nákaze v klubu byl na test poslán syn, rodina měla být podle lékaře testována až za dva další dny. Celá rodina si proto testy zaplatila sama. V prohlášení na webu kritizovala laxní postup hygieniků a neochotné jednání.

K případu se vyjádřilo v tiskové zprávě už v pondělí také ministerstvo zdravotnictví a středočeská hygiena. Podle ministerstva pochybil praktický lékař. „Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid-19 a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla krajská hygienická stanice začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty, tedy rodinu,“ konstatovala pro server mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

-čtk-