Čtvrtek, 4. března, 2021

Kapacita intenzivních lůžek je podle ředitele slánské nemocnice prakticky vyčerpaná

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kapacita intenzivních lůžek je podle ředitele slánské nemocnice Štěpána Votočka prakticky vyčerpaná. Situace je podobná i v okolních nemocnicích. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se ve Slaném vrátil k dosavadním maximům, situaci ale zhoršuje vyšší podíl lidí, kteří potřebují plicní ventilaci.

Podle ředitele slánské nemocnice Štěpána Votočka je kapacita intenzivních lůžek prakticky vyčerpaná. Situace je podle něj podobná i v okolních nemocnicích. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se ve Slaném vrátil k dosavadním maximům, situaci ale zhoršuje vyšší podíl lidí, kteří potřebují plicní ventilaci, řekl včera ČTK Votoček.

Dodal, že krajský koordinátor intenzivní péče mu včera volal, že se chystá nařízení, že každá nemocnice se musí o všechny přivezené pacienty postarat, protože všechna zařízení jsou na tom stejně. Bylo to po případu, kdy nemocnice neměla pro pacienta lůžko. „Ministerstvo zdravotnictví nemá informace, které by tvrzení ředitele nemocnice ve Slaném potvrzovaly. Veškerým požadavkům k překladu pacientů, které dosud krajští koordinátoři vznesli na Národní dispečink lůžkové péče, bylo vyhověno,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Zhruba pětina hospitalizovaných ve Slaném potřebuje plicní ventilaci, s tím souvisí další intenzivní péče náročná pro personál, kterého je dlouhodobě nedostatek. „Ventilované lůžko vyžaduje, zvlášť u covidu, důsledné polohování pacientů, kteří většinou mají nadváhu,“ dodal ředitel.

Situace je podle Votočka extrémně náročná pro psychiku personálu a nepřispívá k tomu ani pomalu postupující očkování veřejnosti.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY