Pátek, 1. července, 2022

Ministr zdravotnictví jmenoval svým náměstkem pro oblast IT a elektronizaci Milana Blahu z ÚZIS

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jmenoval do pozice náměstka ministra Milana Blahu, který se zaměří zejména na oblast IT a elektronizace zdravotnictví. Blaha přichází na ministerstvo zdravotnictví z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), kde se v poslední době věnoval zejména rozvoji systémů v souvislosti s epidemií covid-19. Mluvčí ministra Daniel Köppl to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Milan Blaha vystudoval obor biomedicínská elektronika a biokybernetika na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií na Vysokém učení technickém v Brně. Naposledy působil jako zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky pro IT a komunikaci. Mimo jiné stál například za realizací zákona o elektronického zdravotnictví, za výstavbou Národního zdravotnického informačního systému a podílel se také na informačních systémech souvisejících s epidemií covid-19. Dříve Milan Blaha působil například v Institutu klinické a experimentální medicíny nebo v Institutu biostatistiky a analýz.

 „Oblasti elektronizace a rozvoje informačních technologií se ve zdravotnictví stávají stále důležitější. Jmenoval jsem proto náměstkem ministra zdravotnictví Milana Blahu, který má jak adekvátní vzdělaní, tak vhodnou praxi pro to, aby nástroje IT do zdravotnictví implementoval a podílel se na stále větší elektronizaci. Již dříve se velkou měrou podílel na přípravě zákona o elektronizaci zdravotnictví, který pomůže tyto oblasti legislativně ukotvit,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Blaha se stává náměstkem ministra. Podle zákona o státní službě se rozlišují odborní náměstci pro řízení sekcí a náměstci členů vlády, které může mít každý ministr maximálně dva a kteří se také označují jako poltičtí náměstci. Adam Vojtěch ovšem pozice politických náměstků využívá k rozšíření svého odborného týmu. V minulosti tak politickými náměstky byli přední experti ve svém oboru, například Filip Vrubel, který měl na starosti lékovou politiku a zásadním způsobem se podílel na klíčové novele zákona o veřejném zdravotním pojištění či lékového záznamu.

-red, TZ MZ-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY