Pátek, 30. září, 2022

V Anglii budou e-cigarety dostupné jako léky na předpis. Pomohou kuřákům opustit tabákové výrobky na bázi spalování

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Elektronické cigarety budou v Anglii dostupné na lékařský předpis a hrazené z prostředků Národní zdravotní služby (NHS). Cílem je pomoci lidem, aby přestali kouřit klasické cigarety a další produkty na bázi spalování tabáku. Úřad pro regulaci léků a zdravotnických prostředků vyzval výrobce, aby předložili dokumentaci ke svým produktům tak, aby mohly být schváleny. Anglie se tak stane první zemí na světě, kde budou elektronické cigarety předepisovány jako léky. Zprávu přinesla britská stanice BBC.

Debata o tom, zda lze používat e-cigarety jako léčebný prostředek se vede již několik let. Samozřejmě nejsou zcela bez rizika, ale ta jsou zcela nepatrná v porovnání s tím, jaké negativní dopady na zdraví kuřáků mají klasické cigarety. E-cigarety nehoří, nedochází tudíž k procesu spalování a netvoří se dehet nebo oxid uhelnatý, což jsou dvě z nejškodlivějších látek tabákového kouře.  Pokud kapalina zahřívaná v e-cigaretách, která se pak vdechuje ve formě aerosolu (vapuje), obsahuje některé potenciálně škodlivé látky, pak v nesrovnatelně menším množství než u spalovaných tabákových výrobků.

Elektronická cigareta, která podle nových pravidel získá „lékařskou licenci“, by musela projít ještě přísnějšími bezpečnostními kontrolami, než jsou ty, které jsou nutné pro jejich komerční prodej. E-cigarety jsou ve Velké Británii nejoblíbenější pomůckou, kterou používají kuřáci, kteří se snaží s kouřením přestat. Podle BBC na ně spoléhá více než jeden ze čtyř kuřáků, což překonává důvěru v substituční terapii nikotinem ve formě náplastí nebo žvýkaček. Dosud se elektronické cigarety používaly v celé řadě pilotních programů, ale nebyly dostupné na lékařský předpis. Od roku 2017 je však aktivně podporuje britská vláda v rámci své každoroční kampaně Stoptober. Odhaduje se, že e-cigarety používá jenom v Anglii zhruba 3,6 milionu lidí – většina z nich jsou bývalí kuřáci. V roce 2019 tam zemřelo na následky kouření téměř 64 000 lidí.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid prohlásil, že e-cigarety by mohly být důležitým nástrojem ke snížení výskytu kouření. „Otevření dveří licencované e-cigaretě předepsané  v rámci NHS, má potenciál přispět k vyrovnání výrazných rozdílů ve výskytu kouření v celé zemi,“ dodal. BBC také cituje profesora Petera Hajeka, ředitele oddělení pro výzkum závislosti na tabáku na Queen Mary University of London, podle něhož krok anglické NHS vyslal pozitivní zprávu, že e-cigarety mohou lidem pomoci přestat kouřit. Expert se ale obává, zda nebudou náklady na žádost o schválení překážkou pro výrobce. „Kuřáci s větší pravděpodobností využijí elektronické cigarety, pokud si mohou vybrat příchutě, sílu a výrobky, které se jim líbí, než aby se omezovali na cokoliv, co získá licenci,“ řekl Hajek BBC. Také se mu nezdá nutné, aby NHS platila za něco, co si kuřáci rádi sami koupí. „Celkově by se zdálo jednodušší pouze doporučit stávající produkty, které jsou dobře regulovány předpisy na ochranu spotřebitele,“ míní expert.

Důkazy podporují používání alternativ

Rozhodnutí anglické NHS navazuje na čerstvé výsledky hodnocení (review) e-cigaret provedené neziskovou vědeckou organizací Cochrane, která sbírá a hodnotí důkazy z klinických studií. Hodnocení ukázalo, že e-cigarety „pravděpodobně pomáhají lidem přestat kouřit alespoň na šest měsíců. Pravděpodobně fungují lépe než nikotinová substituční terapie a elektronické cigarety bez nikotinu. Mohou fungovat lépe než žádná podpora nebo pouze podpora změny chování a nemusí být spojeny s vážnými nežádoucími účinky.“ Ovšem vědecké důkazy, které mění stanoviska autorit veřejného zdraví se týkají nejen e-cigaret, ale také zahřívaných tabákových výrobků.  Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který vyhodnotil více než dva milióny u milionů stránek důkazů,…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit