Čtvrtek, 7. července, 2022

ÚJV Řež obnovila zázemí pro výrobu radiofarmak v areálu Nemocnice Na Homolce

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost ÚJV Řež v květnu obnovila zázemí pro výrobu radiofarmak v areálu Nemocnice Na Homolce. Původní urychlovač částic starý 23 let nahradil nový, výkonnější. Jednalo se o technologicky náročnou výměnu takzvaného cyklotronu, první svého druhu v ČR a pravděpodobně jednu z mála v Evropě. Po nezbytných úpravách a testování má zařízení začít v běžném provozu fungovat od září, produkci pracoviště do té doby převzala dvě zbývající centra ÚJV Řež v Řeži a v Brně, uvedla dnes v tiskové zprávě vedoucí marketingu firmy ÚJV Řež Alena Rosáková.

„Jadernou technologii, která za stejný čas dokáže vyprodukovat vyšší aktivitu potřebnou pro výrobu diagnostických přípravků – radiofarmak, bylo nutné umístit do stávající stíněné ‚kobky‘ a původní urychlovač kontaminovaný ionizujícím zářením bezpečně vyzvednout, odvézt a připravit k likvidaci,“ popsala Rosáková.

Podle ředitele divize Radiofarmaka společnosti ÚJV Řež Patrika Špátzala je nové zařízení menší, ale efektivnější. „Pro diagnostiku českých pacientů budeme moci vyrobit ve stejné době více přípravků. Spolehlivost našich dodávek, která je aktuálně stoprocentní, už tím sice nevylepšíme, ale v napjatém výrobním harmonogramu nám to poskytne cennou rezervu,“ doplnil ředitel. Výrobní kapacita ÚJV Řež se třemi cyklotrony v Praze, Brně a Řeži nyní umožní ročně vyprodukovat radiofarmaka pro diagnostiku více než 40.000 pacientů. Cena nového cyklotronu je kolem 30 až 40 milionů korun, záleží na vybavení.

Protože se jedná o jaderné zařízení, jehož materiály jsou kontaminované zářením, obvykle se po ukončení provozu jeho kobka uzavře a zajistí betonem, demontáž je náročná technologicky i finančně. Na Homolce je ale omezený prostor, proto nemocnice s ÚJV Řež přistoupily k odinstalování původního aparátu. Povolil to Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Zařízení je ve Skladu vysoce aktivních odpadů (VAO), kde odborníci z divize ÚJV Řež nazvané Radioaktivní odpady a vyřazování zkoumají míru aktivity jednotlivých částí.

„Čeká nás teď rok práce na vzorkování jednotlivých částí a typů materiálů urychlovače. Díky spektrometrickému proměření zjistíme, za jak dlouho jejich aktivity klesnou po úroveň, kdy je možné je bezpečně uvolnit do prostředí. Zatím pracujeme s kvalifikovaným odhadem 25 až 30 let, který vychází z jediné srovnatelné studie z Itálie,“ vysvětlil vedoucí Centra nakládání s radioaktivními odpady ÚJV Řež Karel Prchal. Až bude jisté, že všechny části jsou bezpečně bez známek kontaminace, teprve bude možné zařízení rozebrat na části a ty po kontrole uvolnit do životního prostředí.

V oboru nukleární medicíny působí ÚJV Řež od roku 1974. Je dodavatelem radiofarmak pro metodu pozitronové emisní tomografie (PET) a pokrývá přes 90 procent tohoto trhu v ČR. Radiofarmaka z ÚJV Řež se využívají zejména pro diagnostiku v onkologii, neurologii a kardiologii. Špičkově vybavené PET Centrum v Řeži průběžně pracuje i na vývoji nových přípravků.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY