Nemocnice Sušice. Foto: Nemocnice Sušice

Sušice nabídla kraji k bezúplatnému pronájmu a provozování svoji nemocnici

Město Sušice nabídlo Plzeňskému kraji k bezúplatnému čtyřicetiletému pronájmu s opcí na další roky provozování své nemocnice včetně vybavení. Městské lůžkové i ambulantní zařízení se dlouhodobě potácí v personálních i finančních problémech. Radnice ji navrhuje začlenit do skupiny šesti krajských nemocnic. Nabídku města na převzetí nemocnice dostali hejtman, krajští radní a zastupitelé, řekl dnes ČTK radní jedenáctitisícového města Jonáš Bartoš (ODS).

Dopis, který radnice poslala na krajský úřad, poskytl ČTK. Zachování provozu Sušické nemocnice je velmi důležité pro dostupnost zdravotní péče na turisticky významném jihu kraje s velkou spádovostí, uvádí v něm vedení města. Podle něj správné fungování nemocnice zabrání také přetížení Klatovské nemocnice, která je největší nemocnicí v majetku kraje a od Sušice je zhruba 30 km. V případě schválení naší nabídky navrhujeme vytvoření pracovní skupiny, která vyřeší převod zaměstnanců, smluv a konkrétní výši finanční účasti města, uvedlo v dopise vedení radnice.

Nemocnice se dlouhodobě potýká s problémy, zejména kvůli nedostatku lékařů. Lůžková chirurgie tam nefunguje už víc než dva roky a od února je kvůli odchodům dalších lékařů uzavřená také lůžková interna. Město letos vyčlenilo v rozpočtu na provoz 30 milionů Kč.

„Určitě to nepatří teď na plénum zastupitelstva, jež se koná v pondělí 6. února, ale je dost pravděpodobné, že to tam zástupci ODS a TOP 09 (opozice) otevřou,“ uvedl hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Pavel Hais (Piráti), který je opozičním zastupitelem v Sušici. Podle něj se vedení kraje k návrhu určitě vyjádří, nejdřív to musí projít výborem a radou.

„Každopádně pan hejtman už říká městu tři čtvrtě roku, že jediná varianta je převzetí budovy, majetku i pozemků krajem za korunu, bez garance rozsahu péče. Protože v té situaci, v níž nemocnice momentálně je, ani jinak kraj nemůže rozhodnout, protože ta péče tam není žádná kromě ambulantní části a LDN,“ řekl. Podle Haise aktuálně přestala fungovat interna, jejíž lékaři teď končí, a od března bude velký problém zajištění velmi důležité interní ambulance, pokud nemocnice nesežene alespoň jednoho lékaře.

Kraj si nechává zpracovat právní stanovisko, které řekne, proč musí mít nemocnici v majetku, aby do ní mohl dávat peníze na investice, provoz a shánět dotace. „Sedělo na tom teď 25 zastupitelů a všichni zatím neoficiálně řekli, že variantu dlouhodobého pronájmu nepodpoří,“ uvedl Hais. Kraj podle něj nabízel převzetí nemocnice už v roce 2015, ale tehdejší vedení města se rozhodlo pro pronájem soukromému subjektu.

Město se teď podle Bartoše zavazuje, že bude hradit veškeré opravy budov a stavební úpravy podle požadavku nájemce. Dále kraji slibuje, že se bude podle svých možností a aktuální potřeby podílet na úhradě ztráty z poskytování akutní péče, bude aktivně pomáhat při hledání a oslovování nových zaměstnanců, vybuduje bydlení pro lékaře, bude jim přidělovat přednostně městské byty a provozovat ubytovnu.

Z dopisu kraji dále vyplývá, že v nemocnici aktuálně funguje oddělení následné péče s 80 lůžky, rentgen a ultrazvuk, laboratoř hematologie a biochemie, ambulantní rehabilitace, infuzní centrum, ARO, první pomoc i pro děti a dorost, chirurgická ambulance (nonstop) a interní ambulance. Nemocnice podle vedení města nabízí ve střednědobém až dlouhodobém horizontu možnost otevření lůžkové interny s 20 lůžky, možné i jako detašované pracoviště Klatovské nemocnice, osmi lůžek intenzivní péče, až 15 lůžek rehabilitace, 15 sociálních lůžek, dále jednodenní péči v oborech chirurgie, ortopedie a gynekologie. Oba operační sály jsou ve výborném stavu, uvedla radnice. Chce se také podílet na nákupu tomografu CT.

-čtk-