Ilustrační foto: Pixabay

SZÚ: V ČR dominuje varianta omikronu kraken

Ve vzorcích koronaviru v Česku, které byly odebrány v únoru, dominuje varianta omikronu zvaná kraken. Nejčastější je i celosvětově. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře (NRL) Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Pozitivně testovaných od začátku února v ČR zase přibývalo, menší vlna je podle dat ministerstva zdravotnictví zřejmě už na ústupu. V pracovní dny tohoto týdne lékaři evidují 900 až 1800 případů.

„V únoru jasně dominuje varianta XBB.1.5, označována jako kraken, dosahuje prevalence 59 procent. Další nejčetnější varianta BQ.1.1 byla detekována u necelých sedmi procent sekvenovaných vzorků,“ uvedl SZÚ. Podle něj stojí varianta kraken i za nárůstem počtu pozitivně testovaných v posledních měsících.

Globální data ze začátku března ukazují, že varianta kraken dominuje i celosvětově. „Sekvenační data z Číny naznačují prevalenci variant odvozených od BA.5.2 a pouze větší města vykazují pestřejší směs variant,“ doplnil SZÚ. Doporučuje proto všechny cestující z Číny s horečkou testovat na koronavirus a chřipku.

Ministerstvo zdravotnictví vzhledem k velké promořenosti a proočkovanosti populace navrhuje, aby lékaři pozitivně testované neposílali automaticky do sedmidenní domácí izolace, ale rozhodovali individuálně. Podmínkou je ale vydání vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která covid-19 vyřadí ze seznamu nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Změnu plánovalo ministerstvo zdravotnictví od dubna. Spravedlnost navrhuje platnost vyhlášky od července. Oba úřady tak budou o termínu jednat dál. 

ČTK