Neděle, 11. dubna, 2021

Babišův fond dál ukusuje z českého zdravotnictví, koupil Sanus

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Investiční fond Hartenberg Holding, jehož spoluzakladatelem je ministr financí Andrej Babiš, získal většinový podíl ve společnost První privátní chirurgické centrum. Pod značkou Sanus centrum provozuje kliniky v Hradci Králové, Pardubicích a Jihlavě. Fond o tom dnes informoval v tiskové zprávě, výši investice nesdělil. Roční obrat klinik je okolo 160 milionů korun. 
„Sanus kupujeme jako regionálního lídra v oboru asistované reprodukce s velmi dobrou pozicí v ostatních jeho specializacích, který nám umožní expanzi do dalších regionů mimo Prahu a Brno,“ uvedl Josef Janov, někdejší investiční šéf Penty, který s Babišem fond loni založil. „Akvizice současně rozšíří portfolio specializací poskytovaných v rámci našeho zdravotnického projektu FutureLife,“ dodal. Fond a vedení Sanusu prý zajistí, aby všichni klíčoví lékaři a manažeři setrvali na svých pozicích.

Sanus vznikl v roce 1995. Nyní provozuje kliniku v Hradci Králové, která se kromě asistované reprodukce specializuje na estetickou chirurgii, gynekologii a urologii a dvě detašovaná centra asistované reprodukce v Pardubicích a Jihlavě. Fond disponuje asi pěti miliardami korun. Podle Janova se zaměřuje zejména na investiční příležitosti v Česku, Rakousku, Polsku a na Slovensku.

Fond plánuje pod značkou FutureLife zastřešit holding zdravotnických zařízení v České republice a na Slovensku. Současně s akvizicí Sanusu dnes FutureLife ohlásil kapitálovou investici ve společnosti Vidia-diagnostika prostřednictvím firmy Darsena. Firma poskytuje laboratorní služby v oblasti klinické biochemie, hematologie, imunologie a alergologie a diagnostiky infekčních onemocnění.

Fond tak pokračuje v expanzi v českém zdravotnictví. V Česku již koupil pražskou kliniku ISCARE I.V.F. a firmy Reprofit International a GynCentrum, které provozují kliniky gynekologie a reprodukční medicíny. Získal také podíly ve slovenských farmaceutických firmách Imunoglukan a Pleuran. Dvě kliniky pod značkou Iscare koupil fond v říjnu také na Slovensku.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY