Potvrzeno: Politickým náměstkem ministra zdravotnictví za ANO je Kamal Farhan

Dosud širší odborné veřejnosti neznámý lékař se stal náměstkem ministra zdravotnictví, k Němečkovi ho vyslal Andrej Babiš. Foto: MZ

Novým politickým náměstkem za hnutí ANO na ministerstvu zdravotnictví se stal lékař Kamal Farhan. Jmenoval ho ministr Svatopluk Němeček (ČSSD), který věří, že spolupráce bude přínosná pro celý resort, neboť je Farhan lékař. Oznámilo to včera ministerstvo zdravotnictví. Potvrdila se tak zpráva, s níž přišel Zdravotnický deník již na začátku června. Jmenování se však protáhlo z původního týdne na měsíc.

„Rád bych prohloubil intenzitu komunikace mezi zdravotními výbory parlamentu a ministerstvem zdravotnictví,“ uvedl Farhan. Plánuje také podpořit všechny změny, které zkvalitní a zvýší efektivitu zdravotní péče. „Budu podporovat kroky ministerstva, které povedou k prodloužení délky života,“ dodal.

Za hnutí ANO působil jako odborný náměstek pro zdravotní péči profesor Josef Vymazal, který však svůj post opustil ze zdravotních důvodů a poté, co se vyostřily problémy s leteckou záchrannou službou. Čekalo se, že hnutí ANO obsadí místo politického náměstka a předpokládalo, že nominuje Adama Vojtěcha, tajemníka ministra financí Andreje Babiše, který se věnuje zdravotnictví. Ambiciózní Vojtěch však zřejmě nechce být spojován s činností současného ministerstva zdravotnictví.

Doktor Farhan působí v současnosti ve firmě European Harbour s.r.o. (zaměřuje se na bezpečnost práce a překlady) a na Slovensku v Medirel spol. s r.o.. V dalších firmách už není, nebo jsou v likvidaci: Metall-Entiting s.r.o., Confusio beta a.s., Confusio alfa a.s., a Link-in a.s.

Farhan vystudoval lékařskou fakultu v Plzni. Podle ministerstva zdravotnictví odd roku 1994 pracoval jako lékař na interním oddělení, má atestaci I. stupně z vnitřního lékařství. „Dvanáct let působil v českých a nadnárodních společnostech v manažerských pozicích se zaměřením na zdravotnictví, pracoval také jako ředitel pro léčebnou péči a strategický rozvoj lázeňského zařízení. V posledních dvou letech byl odborným konzultantem v oblasti zdravotnictví,“ píše o něm MZ.

Němeček měl v uplynulých měsících spory s předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Naposledy na konci května poté, co Sněmovna zamítla i kvůli hlasům koaličního ANO protikuřácký zákon. ČSSD a lidovci kvůli tomu hovořili o porušení koaliční dohody i o podlehnutí tabákové lobby.

-red, čtk, MZ-