Pardubický kraj vypíše novou soutěž na stavbu psychiatrie

Pardubický kraj v polovině loňského roku uspěl s žádostí o dotaci na vybudování nového moderního pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici v hodnotě více než 260 milionů korun. Výběrové řízení si ale nemocnice zopakuje. Foto: Pardubický kraj

Pardubický kraj chce v první polovině listopadu znovu vypsat soutěž na výstavbu psychiatrického pavilonu Pardubické nemocnice. ČTK to sdělil mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Předchozí výběrové řízení organizované společností Nemocnice Pardubického kraje (NPK) bylo koncem srpna zrušeno mimo jiné kvůli podezření na existenci zakázané dohody účastníků soutěže.

 

Zadávací dokumentace doznala proti původní soutěži několika změn, jejichž společným cílem je stavbu zrychlit a vyvarovat se diskriminace účastníků. Stejně jako je tomu například u dopravních staveb, bude kromě nabídnuté ceny hodnotícím kritériem s pětinovou váhou také doba realizace stavby.

„Zároveň chceme celou zakázku otevřít širokému spektru soutěžitelů, a proto dochází ke změnám v rámci požadavků na reference, bankovních záruk, pojistek či sankcí. Naším cílem je umožnit účast v soutěži co největšímu množství firem a tím nastolit skutečné konkurenční prostředí, které povede jednak k urychlení stavby, ale také možným finančním úsporám,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Vedení kraje i společnost NPK podaly trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na pletichy při veřejné soutěži. V současnosti věc vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jak dalece pokročila, není jasné. „NCOZ nezveřejňuje informace z trestního řízení,“ sdělila mluvčí NCOZ Iva Knolová.

Hejtman 17. srpna uvedl, že předem dostal informaci, jaká bude nejnižší nabídková cena v soutěži a kdo ji předloží. Informace se při otvírání obálek potvrdily, proto se obrátil na policii. Podle něj může jít o trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. O možném nelegálním jednání jej informoval 14. srpna předseda dozorčí rady společnosti Nemocnice Pardubického kraje (NPK) Vítězslav Novohradský.

Obálky s nabídkami se otvíraly ve čtvrtek 16. srpna. Předpokládaná cena zakázky činila 223,5 milionu korun, nejnižší podaná nabídka byla 257,5 milionu korun. Vysoká cena byla i jedním z formálních důvodů zrušení soutěže. Kraj rovněž vyslal do nemocnice kontrolu této i jiných veřejných zakázek společnosti NPK.

-čtk-