Babiš je proti záměru privatizace nemocnice v Litoměřicích

Premiérovi Andreji Babišovi se nelíbí, že chce město Litoměřice prodat stoprocentní podíl v akciové společnosti Nemocnice Litoměřice. Pokud by nemocnice zůstala v majetku města, musela by podle místostarosty Litoměřic a poslance Karla Krejzy (ODS) omezovat péči. „Jsou neschopní nebo zkorumpovaní?“ uvedl v pátek premiér na adresu litoměřické ODS. Do prodeje prý nechá zasáhnout ministra zdravotnictví. Foto: TC

Premiér Andrej Babiš (ANO) se postavil proti záměru města Litoměřice prodat akcie místní nemocnice. Na twitteru uvedl, že do prodeje nechá zasáhnout ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama (za ANO). „Nemocnice Litoměřice je nesmírně důležitá pro Ústecký kraj a musí zůstat ve veřejném vlastnictví,“ uvedl Babiš.

 

Místostarosta Litoměřic a poslanec Karel Krejza (ODS) v sms zprávě na dotaz ČTK napsal, že „premiér o situaci nic neví a chce ji využít jako předvolební téma“. „Žádné rozhodnutí nepadlo a o dalším postupu se vede diskuse s občany,“ uvedl místostarosta.

Litoměřice podle něho uvažují o prodeji akcií nemocnice proto, že nemohou v budoucnu doplácet na její provoz tak jako dosud. Náklady na dotace jsou od deseti do dvaceti milionů korun ročně. Pokud by nemocnice zůstala v majetku města, musela by podle Krejzy omezovat péči. Proto po loňském neúspěšném pachtu, který napadl antimonopolní úřad, zvažuje vedení města prodej stoprocentního podílu v akciové společnosti Nemocnice Litoměřice.

Jak již dříve ČTK řekl ředitel Nemocnice Litoměřice Radek Lončák, projevily vloni o pacht zájem společnosti Penta Hospitals, Privamed a Krajská zdravotní. „Záměr prodat nemocnici sledujeme, ale konečné rozhodnutí padne, až budeme znát přesné podmínky soutěže,“ řekla mluvčí Penta Hospitals Lenka Holá.

Zájem o litoměřickou nemocnici projevil opakovaně i Ústecký kraj. Už v lednu letošního roku poslal hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) radním města dopis, ve kterém nabízí převzetí nemocnice. Zájem potvrdil hejtman i ve středu při setkání se zástupci petičního výboru nemocnice. Bubeníček řekl, že Ústecký kraj, potažmo Krajská zdravotní, ve které vlastní kraj sto procent akcií, se bude o nemocnici ucházet. „Záležet bude na podmínkách veřejné soutěže,“ uvedl.

Město Litoměřice oznámilo v dubnu svůj záměr prodat nemocnici poté, co se jí nepodařilo vloni získat partnera prostřednictvím pachtu. „Jsou neschopní nebo zkorumpovaní?“ uvedl v pátek premiér na adresu litoměřické ODS a dodal, že pokud tamní politici vést nemocnici nezvládnou, ujme se toho.

Záměr prodat nemocnici se nelíbí obyvatelům Litoměřicka ani starostům okolních obcí. Petici s názvem Zachraňme nemocnici už podepsalo více než deset tisíc lidí. Velký zájem je podle zástupkyně petičního výboru Aleny Rožcové také o podepisování archů žádajících vypsání městského referenda. Podpisová akce začala v pondělí a za necelé tři dny své podpisy pod tuto petici připojilo tisíc lidí. Potřeba je ale zhruba čtyři tisíce podpisů obyvatel Litoměřic starších 18 let.

-čtk-