Babiš chce zachránit zdravotnictví, počítá s desítkami miliard

Premiér Andrej Babiš včera v České televizi: Nejdůležitější rezort je definitivně zdravotnictví. Reprofoto: Česká televize

Platba za státní pojištěnce musí být už letos od 1. června navýšena o 500 korun, čímž se dostane do systému navíc 19,2 miliardy korun a příští rok o dalších 200 korun (tedy v roce 2021 celkem o 700 korun), což by přineslo dalších 53 miliard korun. Ve včerejším večerním vysílání České televize to uvedl premiér Andrej Babiš. „My jsme pochopili všichni, že ta nejdůležitější profese a nejdůležitější rezort je definitivně zdravotnictví. Musíme udělat všechno pro to, aby resort fungoval,“ zdůraznil předseda vlády.

 

Podle Babiše to znamená, zaplatit lékaře a sestry tak, „aby se těch 4 tisíce lékařů, kteří chodí do Německa, Rakouska, Švýcarska, vrátilo domů.“ Premiér také odkázal na Národní investiční plán, který počítá s investicemi do zdravotnictví do roku 2050 ve výši 163 miliard korun, z toho 73 miliard by se mělo použít už do roku 2030. „Musíme doinvestovat nemocnice,“ uvedl Babiš a poukázal na katastrofální stav pražských nemocnic – Thomayerovy nemocnice, VFN, Vinohrad a Bulovky. „Musíme mít špičkové nemocnice. Musíme desítky miliard narvat do zdravotnictví a pro nás je to určitě absolutně nejdůležitější rezort. Není jiná alternativa,“ podtrhl svá slova předseda vlády. Na dotaz redaktora odmítl, že by se měly zvyšovat odvody na zdravotní pojištění.  Andrej Babiš je totiž přesvědčen, že stát má k dispozici dost prostředků, které může do zdravotnictví vložit. „Vytvořili jsme rezervy a tyto rezervy jsou v tom, že náš dluh vůči HDP je jenom 29 procent,“ vysvětlil s tím, že když do politiky nastupoval, činilo zadlužení 41,4 procenta HDP.  „I kdybychom měli dvakrát minus 200 miliard korun, tak budeme mít koncem roku 2021 nižší zadlužení vůči HDP, než jsme měli koncem roku 2013,“ dodal.

Zdravotnický deník již několikrát upozorňoval, že veřejnému zdravotnímu pojištění hrozí deficit v řádu desítek miliard korun už na konci letošního roku a že ho nepokryjí ani rezervy na účtech zdravotních pojišťoven. Bez podstatného navýšení plateb za státní pojištěnce, by se velmi brzy nedostávalo peněz na udržení současné kvality a dostupnosti českého zdravotnictví. Premiér dal jasně najevo, že takový vývoj nepřipustí.

V roce 2021 tak zřejmě nedojde ke škrtání zdravotní péče. Přestože dosavadní vyjádření členů vlády nebyla zrovna povzbudivá, realita bude nakonec jiná. Ministryně financí neplánovala žádné finanční kompenzace pro rezort zdravotnictví a ministr zdravotnictví byl ve svých vyjádřeních velmi opatrný s odkazem na vývoj ekonomiky. Včerejší vystoupení premiéra Babiše tak přineslo zásadní zvrat, který dává zdravotnictví zcela novou perspektivu i za velmi obtížné situace koronavirové krize.

Pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát, je zhruba 5,9 milionu, jde o děti, seniory, nezaměstnané vojáky nebo vězně. Letos stát za každého z nich odvádí 1067 korun měsíčně. Původně bylo v plánu příští rok zvýšení pouze o 3,5 miliardy. Systém veřejného zdravotního pojištění letos počítal s výdaji kolem 350 miliard korun.

-cik-