Pátek, 1. července, 2022

Hašek: Zdravotnictví v Brně by měla řešit pracovní skupina

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) požaduje vznik pracovní skupiny, která by dávala směr brněnskému zdravotnictví. Její součástí by byli zástupci ministerstva  zdravotnictví, kraje, města a zdravotních pojišťoven, řekl  Hašek. Skupina by podle hejtmana měla řešit fungování Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), brněnské Vojenské nemocnice a otázku zdravotně-sociálních lůžek. Ministr  zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) hejtmanův krok vítá.    

Pracovní skupina by se starala o koncepční i finanční stránku  zdravotnictví v Brně. Výsledky by měla předložit nejpozději do roku 2015. „Je potřeba vyřešit, zda má ICRC zůstat součástí svatoanenské nemocnice, či zda stát bude nadále provozovat Vojenskou nemocnici. V opačném případě má kraj zájem ujmout se chodu nemocnice,“ řekl Hašek. Podle něj je v zájmu státu, kraje i města, aby bylo brněnské  zdravotnictví stabilizované a bylo jasné, o co se postará stát, o co kraj a o co město.

Snaha Haška se zamlouvá ministrovi Němečkovi. „Vítám, že se chce hejtman více zapojit do řešení problematiky  zdravotnictví v kraji, a budu jenom rád, pokud bude mít tato iniciativa konkrétní výstupy už do konce roku,“ řekl Němček. Dodal však, že ICRC a jeho budoucnost dál zůstane plně v kompetenci ministerstva  zdravotnictví, které tuto problematiku řeší ve spolupráci s ministerstvem školství.

Hašek chce také vyřešit situaci s lůžky následné péče. „Chceme, aby jižní Morava byla první, kdo zavede takzvaná lůžka zdravotně-sociální,“ uvedl hejtman. Tento typ lůžek by měl vyřešit vznikající spory ve financování mezi ministerstvem  zdravotnictví a ministerstvem práce a sociálních věcí. Lůžka pro lidi, o které chvíli pečují sociální pracovníci a někdy kvůli zdravotním problémům zdravotníci, by částečně hradila obě ministerstva.

Pracovní skupina by měla podle Haška vzniknout s požehnáním vlády, protože stát zřizuje v Brně fakultní nemocnice a Vojenskou nemocnici. Kraj by měl ve skupině zastoupení jako zřizovatel záchranné služby.

Jak chtějí problémy brněnského zdravotnictví řešit politické strany, které se ucházejí o křesla na brněnském magistrátu, si můžete přečíst zde 

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY